Pływadła wyruszyły w ostatni rejs do Koźla

W sobotnie południe, 16 czerwca na moście zamkowym w Raciborzu nastąpiła prezentacja Pływadeł oraz przygotowania do startu.15 czerwca w Ostrawie, a dwie godziny później w Chałupkach-Bohuminie rozpoczął się spływ kajakowy Odrą, impreza towarzysząca tegorocznej imprezie Pływadło 2007. Załogi uroczyście przekroczyły granicę polsko-czeską.

Dzień później już w Raciborzu 51 załóg po prezentacji swoich Pływadeł wyruszyło do Dziergowic, by stamtąd w niedzielę 17 czerwca wypłynąć do Kędzierzyna-Koźla. Fotorelacja ze startu w Raciborzu

- reklama -

W sobotnie południe, 16 czerwca na moście zamkowym w Raciborzu nastąpiła prezentacja Pływadeł – dziwadeł. Poprzedziły ją występy zespołów Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” pod pomnikiem Matki Polki.
Od pływającego trabanta i BMW, przez smoka na fali, czterech pancernych z piecem, wysokiej wieży, kolorowego zamku, po Bolka i Lolka i ponton-kapeć. Twórcy tego ostatniego, małżeństwo Mireli i Marka Łapin, spróbowało swoich sił pierwszy raz. Decyzję o starcie podjęli już w ubiegłym roku. – Imprezę podziwialiśmy wyłącznie z brzegu, jako widzowie, ale spodobało nam się tak bardzo, że postanowiliśmy sami wystartować – skomentował Marek. Do imprezy przygotowywali się miesiąc. Zarzekali się, że ich kapeć jest najstabilniejszym w gronie tegorocznych pływadeł, ale w razie czego, dodali z uśmiechem, są dobrymi pływakami.

Na trasie spływu z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla tradycyjnie odbywały się festyny. 16 czerwca około godz. 18.00 pływadła dotarły do Dziergowic, gdzie uczestnicy bawili się na koncercie grupy rockowej TRES, w dalszą podróż wypłynęli dopiero w niedzielę 17 czerwca rano.
Około godz. 15.00 Pływadła dopłyną do przystani „Szkwał” w Koźlu. Podczas finału imprezy wręczone zostaną nagrody za najciekawsze konstrukcje. O godz. 15.30 rozpoczną się Dni Miasta Kędzierzyna-Koźla na wyspie.

Pomysłodawca przedsięwzięcia Bronisław Piróg nie kryje radości wciąż rosnącą popularnością imprezy. – Znów pobiliśmy rekord. W tym roku wystartowało 10 załóg więcej niż w roku ibiegłym – cieszy się Bronisław Piróg. – Ludzie powinni myśleć o Odrze nie tylko jak o zagrożeniu jakie może przynieść, ale dostrzegli, że może dać też sporo frajdy – dodaje.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Katowicach oraz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie. Pływadło organizują wspólnie: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, Miasto Krnov, Miasto Ostrava, Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu, Urząd Gminy w Bierawie, Urząd Gminy w Cisku, Urząd Gminy w Rudniku, Urząd Miasta i Gminy w Kuźni Raciborskiej, Urząd Gminy w Nędzy, Urząd Gminy Krzyżanowice, Stowarzyszenie Załóg Pływających „Rzeki dzielą, Odra łączy” oraz Stowarzyszenie Bragingu „Odra”.


Zobacz fotorelację z przygotowań Pływadeł


//i/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here