100-lecie klubu LKS 07 Markowice

W dniach 30.06 – 01.07 w obiektach szkoły w Markowicach odbędą się obchody 100-lecia klubu LKS 07 Markowice połączone ze Zjazdem Markowickim.

Plan obchodów:Sobota – 30 czerwca 2007r.
10:00 – Msza Św. w kościele w Markowicach.
11:30 – Uroczysta akademia z okazji 100-lecia klubu, połączona z oddaniem do użytku boiska do piłki nożnej.
13:00 – Festyn z atrakcjami: m. in. występy rodzin muzykujących, losy, zuzka, grill, grochówka, krupnioki, ciastka, napoje, zabawy dla dzieci.Turniej Piłkarski o Puchar Prezydenta Raciborza:
15:00 – Mecz o III miejsce.
17:00 – Mecz finałowy o I miejsce.Zabawa taneczna przy muzyce „na żywo”.

Niedziela – 1 lipca 2007r.
15:00 – Rozgrywki piłkarskie juniorów i trampkarzy. Kontynuacja festynu.
17:00 – Występ mażoretek „Tęcza” ze Stowarzyszenia „Źródło”.Zabawa taneczna przy muzyce „na żywo”.


————————————————————-

Klub powstał w 1907 roku pod nazwą: SPORT und SPIELVEREIN MARKOWITZ 07. W początkowym okresie był klubem wielosekcyjnym. Była siatkówka, palant oraz oczywiście piłka nożna jako sekcja wiodąca. Pierwsze regularne mecze, o mistrzostwo powiatu raciborskiego, drużyna piłkarska zaczęła rozgrywać w latach 20-tych. W latach 30-tych, do rozpoczęcia wojny, grała w III lidze państwowej okręgu wrocławskiego.W okresie działań wojennych, z uwagi na wcielenie większości zawodników do służby wojskowej, klub reprezentowała drużyna młodzieżowa. Zawierucha wojenna okazała się tragiczna. Większość zawodników poległa na wojnie.Piłkarska pasja w Markowicach okazała się silniejsza od straszliwych skutków wojny. Jeszcze w 1944 roku zebrano markowickich 14 i 15 latków i stworzono z nich drużynę. Stroje oraz sprzęt zawodnicy i działacze szyli sami. Na mecze dojeżdżano rowerami i furmankami.W latach 50-tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych drużyna grała w raciborskich klasach „A” lub „B”. W tym okresie z klubu wyłoniło się kilku utalentowanych piłkarzy, z których najwybitniejszym jest bramkarz Hubert Kostka, zawodnik Górnika Zabrze, wielokrotny reprezentant Polski, złoty medalista olimpiady Monachium w 1972 roku, późniejszy wybitny trener. Aktualnie jest on naszym Honorowym Prezesem. Z końcem lat 80-tych działalność klubu mocno blednie. Klub podupada i we wrześniu 1989 roku zawiesza swoją statutową działalność a boisko pod Łężczokiem (rezerwat przyrody) zarasta chwastami na całe 15 lat. W tym czasie w Markowicach nie było w ogóle zorganizowanego sportu, co nie oznacza, że nie było zapalonych sportowców. Ci grają w okolicznych klubach, na działkach lub pastwiskach.Sytuacja taka trwa do 2004 roku, kiedy to grupa sympatyków piłki nożnej rzuca myśl o reaktywowaniu klubu sportowego w Markowicach. I tak 9 lutego 2004 roku odbywa się Zebranie Założycielskie, na którym zostaje podjęta uchwała o założeniu klubu LKS 07 Markowice.Pierwszy rok poświęcony był na poszukiwanie zawodników i tworzenie drużyn seniorów i juniorów. Do rozgrywek raciborskiej klasy „C” zostały one zgłoszone jesienią 2005 roku. Grają tam do dziś z coraz lepszymi efektami. Juniorzy są w tej klasie najlepsi a seniorzy w czołówce. Najpóźniej za rok chcielibyśmy awansować o klasę wyżej. Za to kibiców mamy na miarę I ligi. Z takim dopingiem trzeba awansować.Od wiosny 2006 mamy również trampkarzy. Trenują z zapałem i z pewnością w przyszłości będzie z nich pożytek. W sumie, w trzech kategoriach wiekowych mamy około 80 piłkarzy.Notatkę sporządził: Zygmunt Bakaj.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here