Wakacyjny ogród siostry Antoni

0

Ponad 40 dzieci z całego miasta, trzy razy w tygodniu uczestniczy w wakacyjnej szkółce pod opieką Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego przy ul. Jana Pawła II.
– Zajęcia odbywają się w miejscu, które nazwaliśmy „Ogrodem Świętej Rodziny”. Mają charakter rekreacyjny i terapeutyczny oraz profilaktyczny, bo skierowane są głównie do dzieci z ubogich rodzin, często obciążonych problemem alkoholowym.- wyjaśnia siostra Antonia, organizatorka wakacji dla dzieci w „Ogrodzie..” przy ul. J.P II.

Miejscem zajęć jest wydzierżawiona w południowej części miasta łąka przy ul. Jana Pawła II. Teren zagospodarowany został we wspólnym wysiłku lokalnej społeczności, rodziców i krewnych dzieci oraz sponsorów. To oni wszyscy porządkowali to miejsce obsadzone teraz drzewkami i kolorowymi kwiatami. Przy pomocy zwiezionych tu kamieni wybudowali niewielką kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Przy wsparciu finansowym miasta doprowadzili wodę i wybudowali estetyczną toaletę. Sponsorzy udostępnili trzy namioty, które rozstawione spełniają rolę świetlicy i stanowią wakacyjną atrakcję dla dzieci oraz ochronę przed słońcem, wiatrem i deszczem.

– Szkółka wakacyjna prowadzona jest latem po raz drugi, ale jest częścią całorocznego programu Ave Maris Stella, realizowanego już od trzech lat. podpowiada Iwona Trzeciakowska, pełnomocnik prezydenta miasta ds. społecznych, kierująca współpracą z organizacjami pozarządowymi.

Kontrolowane przez nią zajęcia dzieci odbywają się w kilku grupach wiekowych, a prowadzą je młodzi wychowawcy, studenci, psycholog i wolontariusze.

Wszystkie przebywające tu dzieciaki (podobnie jak te w stołówkach raciborskich szkół podstawowych 1, 4, 13 i 15 oraz w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2) są dożywiane. – Posiłki są dość bogate, składają się z pierwszego i drugiego śniadania oraz jednogarnkowych obiadów i często podwieczorków. mówi wolontariuszka Brygida Kukafka, rencistka która opiekuje się pracami w kuchni polowej.

Siostra Antonia, jak i pracujący tu pedagodzy są zgodni, że wypoczynek połączony z dożywianiem pozwala dzieciom wrócić do równowagi, utraconej w wyniku trudnych sytuacji życiowych. Sprzyjają temu zajęcia sportowe na wolnym powietrzu, wycieczki i ciepła atmosfera w grupie dzieci oraz czas wypełniany modlitwami na terenie ogrodu i w pobliskim kościółku Matki Bożej, gdzie kończą każdy dzień zajęć.

/MarJon/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here