Dzień PPP w Raciborzu

5 października w Raciborzu odbędą się obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

Musztra paradna Podhalańczyków, popisy orkiestry wojskowej, sympozjum naukowe na temat polskich organizacji podziemnych na Śląsku i… żołnierska grochówka, uświetnią Dzień Polskiego Państwa Podziemnego w Raciborzu. Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 uroczysta mszą św. w kościele WNMP w Raciborzu.
– Ustaliliśmy wstępny scenariusz i dopinamy program oraz koszty, planowanej na koniec września lub początek października uroczystości. Pomysł zrodził się w Śląskim Oddziale Byłych Żołnierzy Armii Krajowej w Katowicach, a podsunął go pan prezes Piotrowski, były żołnierz AK. Chcemy w ten sposób wspólnie przybliżyć, zwłaszcza młodemu pokoleniu czym było Polskie Państwo Podziemne. Widzimy w tym działaniu jeden ze sposobów propagowania polskich tradycji patriotycznych na Śląsku. – powiedział nam prezydent Raciborza Mirosław Lenk.

Dzień PPP po raz pierwszy odbędzie się w Raciborzu. Patronat nad uroczystościami obejmie wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski.

Od 10 lat uroczystości Dnia Polskiego Państwa Podziemnego obchodzone są w kraju 27 września. Sejm RP ustalił tę datę aby uczcić walkę, poświęcenie i miłość do Ojczyzny, żołnierzy konspiracyjnych organizacji niepodległosciowych, jak czytamy w uchwale z 1998 roku. Ta ważna data ma przypominać 27.07.1939 roku, kiedy to w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja walcząca, pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Jej twórcą był generał Michał Karaszewicz – Tokarzewski. W 1940 SZP działało jako Związek Walki Zbrojnej, który w lutym 1942 roku został przemianowany na Armię Krajową. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało fenomen w skali europejskiej, jakim było Polskie Podziemie./MarJon/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here