Nie będzie biblioteki w budynku RCK

Radni miejscy spotkali się we wtorek 14 sierpnia na nadzwyczajnej sesji. Podjęli uchwałę w sprawie zmiany budżetu miasta.
Prezydent Mirosław Lenk tłumaczy, że sesja musiała zostać zwołana ponieważ do 15 sierpnia rady gmin w całej Polsce zmuszone są do wpisania do budżetów inwestycje, które będą się ubiegać o dofinansowanie unijne.

Za 30 tys.zł, wcześniej przeznaczone na przebudowę i odwodnienie ul. Piotrowskiej (inwestycja już zakończona), w parku przy ul. Opawskiej zamierza się wykonać mozaikę kamienną z elementami metaloplastyki w kształcie rozety z herbami Raciborza i partnerskiego Roth.

Radni zdecydowali też o zmianach w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym. Gmina będzie się ubiegać o dofinansowanie 13 zadań: rozwój SP nr 13 w zakresie poprawy jakości obiektów dydaktycznych, sportowych i infrastruktury technicznej (do 2009 roku zamierza się wydać na to zadanie ponad 4 mln zł), budowa w Raciborzu stacji demontażu odpadów wielkogabarytowych (do 2009 roku planowany nakład to 8,5 mln zł), budowa kompostowni w Raciborzu (do 2010 roku zamierza się wydać w sumie 6,4 mln zł), modernizacja Pl. Długosza (łączne nakłady do 2009 roku to 7 mln zł), nadodrzańskie bulwary spacerowe (do 2009 roku w planach jest wydanie 2 mln zł), rewitalizacja Parku Roth (łączny nakład finansowy do 2010 roku to prawie 1,8 mln zł), rozwój infrastruktury okołoakademickiej poprzez rozbudowę hali widowiskowo-sportowej przy ul. Łąkowej (w sumie zamierza się wydać do 2010 roku 4,6 mln zł), budowa wielofunkcyjnego ośrodka sportowego (wcześniej nazwa zadania brzmiała: „Budowa aquaparku przy ul. Zamkowej. Do 2010 roku przeznacza się na przedsięwzięcie w sumie 15 mln zł), monitoring centrum miasta (łączny nakład finansowy do 2009 roku to 1,2 mln zł), przebudowa ul. Opawskiej na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul. Ocickiej (do 2009 roku inwestycja miałaby pochłonąć 4,2 mln zł), budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta (do 2013 roku zamierza się wydać ponad 6 mln zł), program rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Raciborzu (projekt polegać będzie na rozbudowie elektronicznej administracji w Mieście Racibórz oraz rozbudowie komunikacji pomiędzy Urzędem Miasta Racibórz a jednostkami podległymi. Nakład finansowy do 2010 roku to 2,5 mln zł).
Gmina walczyć będzie też o środki na modernizację RCK-u (do roku 2010 planowane wydatki to 6,5 mln zł). Okazuje się, że zmieniły się plany co do przyszłości placówki, o których pisaliśmy w Magistrat szykuje poważne zmiany w placówkach kulturalnych. Prezydent wycofał się z pomysłu utworzenia w budynku RCK nowoczesnej biblioteki. – Żadna placówka kulturalna nie jest zagrożona likwidacją! – przekonywał na dzisiejszej sesji Mirosław Lenk. Biblioteka z rynku co prawda się wyniesie, ale nie na ul. Chopina. – Dyrektor placówki uważa, że w budynku na Kasprowacza po remoncie strychu pomieszczą się wszystkie zasoby. I te z rynku i te ze Słonecznej (zwolni miejsce żłobkowi – przyp.RPI) – tłumaczył Lenk.

Za udział w obradach dzisiejszej nadzwyczajnej sesji radni otrzymali diety. – Sesję zwołać musieliśmy, nie było innego wyjścia, ale jeśli któryś z radnych zechce przeznaczyć swoją dietę na zbożny cel, zachęcam – powiedział w rozmowie z nami prezydent.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here