Park im. kpt. Franciszka Stala, Kawalera Orderu Virtuti Militari

O tym, że taką nazwę będzie nosił park obrębie ulic Kolejowej, Sejmowej i Głowackiego, zdecydowali radni miejscy podczas obrad ostatniej sesji. Franciszek STAL, Kawaler Orderu Srebrnego Virtuti Militari, urodził się 2 czerca 1912 roku w Borku k/Bochni.
W 1939 roku w przededniu napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, stawił się w 206 Pułku Piechoty. Jako podporucznik dowodził pułkowymi taborami. Podczas kampanii wrześniowej jednostka przedarła się z Wileńszczyzny aż do Lwowa. W czasie obrony Lwowa został ranny w nogę. Po kapitulacji Lwowa udało mu się uciec wraz z kilkoma kolegami i przedostać na Litwę i wrócić do Ignalina. Pod koniec 1939 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, który przekształcił się później w Armię Krajową. Przybrał wówczas pseudonim Chabina. Przydział służbowy otrzymał do Inspektoratu "B", którego zadaniem było zorganizowanie 23 Ośrodka Dywersyjnego na szlaku Wilno-Dynabór, tj. na 50 kilometrowym odcinku kolejowym od miasta Pohulanka do miasta Podudzie. Tam dokonał kilku dywersji wysadzając transporty wroga. 
W 1956 roku rozpoczął pracę w PKP w Raciborzu jako dyżurny ruchu, następione pracował w Związku Zawodowym Kolejarzy do czasu przejścia na emeryturę w 1976 roku. Był jednym z założycieli Chóru Męskiego "Sygnał", działającego przy ZZK na Stacji Racibórz.

Za udział i działalność w walkach z hitlerowskim okupantem i w walce o niepodległość Ojczyzny Franciszek Stal został odznaczony: Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim i Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 r.

W bloku kolejowym przy ul. Drzymały Franciszek Stal zamieszkał wraz z rodziną w 1960 roku. Zmarł 2006 roku. Jego Małżonka Pani Helena mieszka tam nadal. Park ten ściśle kojarzy się z koleją i kolejarzami – czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta. – Dla mieszkańców nazwanie parku jego imieniem będzie wyrazem uznania i wdzięczności. Mało jest miejsc w naszym mieście, które za swoich patronów mają postacie nam współczesne.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here