Srebro raciborzanina na I Mistrzostwach Polski Iaido

0

Adam Majchrzak wywalczył srebrny medal w kategorii „mudan” na I Mistrzostwach Polski Iaido, które odbyły się 25 sierpnia w Krapkowicach.

Raciborzanin otrzymał również powołanie do kadry narodowej, która będzie reprezentować nasz kraj na XIV Mistrzostwach Europy Iaido w Paryżu w październiku tego roku.
W zawodach startowało około 45 zawodników w trzech kategoriach: mudan (osoby bez stopni mistrzowskich), shodan (osoby posiadające stopień mistrzowski 1 dan), nidan (osoby posiadające stropień mistrzowski 2 dan). Zawody odbyły się pod patronatem Polskiego Związku Kendo oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Mistrzostwa były poprzedzone tygodniowym obozem szkoleniowym prowadzonym przez mistrza iaido z Japonii Inoue Miyoji 8 dan, który już po raz trzeci odwiedził nasz kraj. Był on również obserwatorem samych mistrzostw i egzaminów, które odbyły się po ich zakończeniu. W samym zgrupowaniu wzięło udział około 80 osób z kraju i zagranicy.


Sztuka walki iaido wywodzi się bezpośrednio z Japonii. Polega na umiejętności dobywania miecza i błyskawicznego cięcia, w sytuacji nagłego zagrożenia życia. Obecnie sztuka ta zyskała bardziej pokojowy charakter. W trakcie treningów główny nacisk położony jest na precyzję i pewność wykonania ruchu. Od osób rozpoczynających ćwiczenia nie wymaga się więc specjalnych umiejętności czy też nadzwyczajnej kondycji fizycznej. Stąd też iaido uprawia coraz szersze grono osób w różnym wieku. Jest w pełni bezpieczne, gdyż w dzisiejszych czasach ostry, kuty miecz samurajski został zastąpiony tępym mieczem wykonanym ze stopów aluminium i cynku, służącym jedynie do treningów. Nie ma więc obawy o okaleczenie siebie czy osób współćwiczących. Iaido jest wpisane jako jedna z dyscyplin uprawianych w ramach Polskiego Związku Kendo, obok kendo, jodo oraz naginata.Adam Majchrzak prowadzi zajęcia w rybnickiej sekcji Iaido/Jodo „Butokukan”. Wszystkie osoby chcące rozpocząć treningi mogą zrobić to już 3 września, kiedy to odbędzie się pierwszy po wakacyjnej przerwie trening. Zajęcia będą się odbywać w każdy poniedziałek, środę i piątek w godz. 17.30 – 19.00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Różańskiego 14a w Rybniku. Można się na nie zapisać również na każdym treningu. W trakcie ich trwania można również uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat wymaganego do ćwiczeń sprzętu i kosztów. Osoby, które są zainteresowane treningami mogą też dzwonić pod nr telefonu 501 021 191 lub pisać na adres: [email protected] (www.butokukan.pl).

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here