Gmina Krzyżanowice w gościnie u bratanków

Tradycyjnie, w pierwszy weekend września, przedstawiciele gminy Krzyżanowice udali się z wizytą do partnerskiej gminy Ratka, leżącej w północno-wschodniej części Węgier.

Do wzięcia udziału w corocznym Festiwalu Mniejszości Narodowych, który odbywał się w Ratce w dniach 1-2 września, został zaproszony chór św. Anny z Krzyżanowic wraz z Wójtem Gminy, Leonardem Fulneczkiem, będącym jednocześnie jego dyrygentem.
W międzynarodowej imprezie, oprócz Polaków, uczestniczyli Węgrzy, Rumuni, Słowacy i Niemcy. Sobota, od wczesnego przedpołudnia do wieczoru, obfitowała w narodowe tańce i śpiewy, a liczna widownia nagradzała każdy występ gromkimi brawami. Dodatkową atrakcją tego dnia była wieczorna zabawa na wolnym powietrzu oraz możliwość degustacji miejscowego wina. W drogę powrotną krzyżanowiczanie wyruszyli po niedzielnej mszy św., której przebieg zwyczajowo uświetnili pięknymi chóralnymi pieśniami.Jak co roku, tak i tym razem, krótki pobyt u przyjaciół z Węgier zrobił na wszystkich uczestnikach niezapomniane wrażenie. Niesamowita węgierska gościnność, serdeczność i otwartość sprawiły, że czuli się wśród obcych ludzi jak w prawdziwej rodzinie.Trwająca oficjalnie od 9 lat współpraca pomiędzy gminami Krzyżanowice i Ratka, przypieczętowana umową partnerską w 1998 r., opiera się dotychczas przede wszystkim na kontaktach kulturalnych i wymianie młodzieży. Jednakże w planach jest rozszerzenie tego współdziałania na inne dziedziny życia, w tym nawiązanie kontaktów gospodarczych.

/UG Krzyżanowice/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here