Berlińczycy pod pomnikiem Matki Polki

Obok ponad 50 twórców z całej Polski, swój udział w 3. Raciborskim Festiwalu Sztuki Ciało.Duch.Miasto zapowiedzieli amerykańscy i niemieccy artyści.Na tegoroczną edycję złoży się ponad 30 projektów teatralnych, wizualnych, muzycznych i filmowych prawie 60 twórców z całej Polski. Gośćmi specjalnymi Festiwalu będą współcześni artyści z Niemiec.

RFS to międzynarodowy przegląd współczesnych zjawisk artystycznych spod znaku site-specific art (ang. sztuka wykorzystująca specyfikę miejsca). Festiwal promuje sztukę młodą, odważną i poszukującą. Do Raciborza zapraszani są twórcy z takich dziedzin jak teatr, taniec, performance art, sztuka wideo i nowe media, sztuki wizualne, muzyka. Raciborski Festiwal Sztuki wprowadza artystów w przestrzenie miasta, odchodząc całkowicie od prezentacji sztuki w tradycyjnych miejscach.W ramach bloku teatralnego wystąpi zespół Performunion z Berlina. Grupa od końca lat dziewięćdziesiątych pracuje w znanym berlińskim ośrodku sztuki alternatywnej – Open Space. Dla Raciborza zostanie przygotowany specjalny trzydniowy performance z udziałem Philipa Brehse i Michaela Steger. Aktorzy jako miejsce akcji wykorzystają m.in. nieczynny zdewastowany basen miejski z przedwojennym rodowodem. Występ na Raciborskim Festiwalu Sztuki jest pierwszym pokazem Performunion w Polsce.

Drugi projekt z importu stworzy Amy J. Klement. Klement jest rzeźbiarką, fotografikiem i aktorką. Urodziła się w New Jersey w USA, ale od lat 90-tych mieszka i pracuje w Berlinie. Artystka od wielu lat realizuje projekt „Kraft durch Haekeln” (niem. siła przez szydełkowanie), w ramach którego powstają niezwykłe prace robione przez Klement wspólnie z uczestnikami zbiorowych anarchistycznych akcji.

Klement także przez trzy dni Festiwalu będzie realizowała akcję artystyczną pod słynnym pomnikiem Matki Polki w Raciborzu. Praca będzie łączyła sztuki wizualne, performance i aktywny udział publiczności. Amy wraz z wszystkimi chętnymi będzie robiła na szydełku specjalny kostium dla Matki Polki. Pochwała macierzyństwa, polityczna prowokacja czy manifestacja polsko-niemieckiej przyjaźni? Artystka pytana o swoją akcję nie chce jeszcze zdradzić szczegółów. Wyjawia na razie, że dla niej liczy się przede wszystkim piękno kolektywnego działania.

To polskie zaproszenie dla berlińczyków może być początkiem ciekawej współpracy, bowiem już w październiku ośrodek Open Space, gdzie pracuje Performunion, zaprasza do siebie dwójkę polskich artystów z Raciborza. Na międzynarodowym Open Space Festival of Free Arts w Berlinie swoje prace wideo pokażą Klaudyna Malinowska i Mateusz Iwulski.

/SaM/

Czytaj też:

Raciborski Festiwal Sztuki – program
Warsztaty z anatomii uczuć Raciborza
Amy J. Klement ubierze Matkę Polkę
Przygotowania do Raciborskiego Festiwalu Sztuki
Warsztaty na ulicy dla młodych animatorów
Pierwszy dzień 3. Raciborskiego Festiwalu Sztuki
3. Raciborski Festiwal Sztuki
50 kg Toma Swobody

Linki do stron artystów: kraftdurchhaekeln, performunion i openspace32.
Szczegóły na ASK.

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here