Zakończenie XI Festiwalu Kompozytorów Śląskich

Oratorium „Jefta und seine Tochter” Wolfganga Stockmeiera, w wykonaniu Okiestry Filharmoników Opolskich pod dyrekcją Ortwina Benninghoffa i chóru Vokaletta z Regensburga, uwieńczyło XI Festiwal Kompozytorów Śląskich w Raciborzu.

Finalowy koncert 13 października, jak i wszystkie poprzednie (od 6 października), odbył się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zgromadzona publiczność wysłuchała „Koncertu na orkiestrę i altówkę” K.D.von Dittersdorffa, w którym solistą był Oleksandr Lagosha z Ukrainy (altówka). W oratorium W. Stockmeiera (opartym na tekście biblijnym) na chór, orkiestrę i solistów, zaśpiewali: sopranistka Barbara Tritt, Maciej Gallas (tenor) i Piotr Lempa (bas) z Wielkiej Brytanii.

Festiwal uwieńczyło wręczenie nagrody „Johann Wentzel Stammitz Preis” prof. dr. Wolfgangowi Stockmeierowi. Kompozytor z Essen był gościem honorowym koncertu.

W tydzień po uczcie zgotowanej raciborzanom przez Krzysztofa Pendereckiego, było to kolejne wydarzenie muzyczne. Koncerty odbywały się w raciborskiej farze pw. WNMP, a także w Bytomiu i Gliwicach oraz na deskach Filharmonii Opolskiej w Opolu. Stąd bowiem festiwal w roku pamięci Josepha von Eichendorffa zawitał do Raciborza. Organizatorem festiwalu była Fundacja Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Całość prowadził Piotr Baron, który dyrygował podczas koncertu otwierającego festiwal.

/MarJon/

Czytaj także XI Festiwal Kompozytorów Śląskich rozpoczął się w Raciborzu.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here