50 lat Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego

Z okazji 50-lecia Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego PTP Koło Terenowe przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu zorganizowało jubileuszową konferencję naukową nt. „Rola personelu medycznego w procesie terapii”.

Patronujący konferencji: poseł Henryk Siedlaczek, starosta raciborski Adam Hajduk i przewodnicząca PTP Zarządu Śląskiego Grażyna Franek w swoich okolicznościowych wystąpieniach podkreślali wagę rocznicy, wskazywali na pozycję personelu średniego w środowisku medycznym i życzyli pielęgniarkom wytrwałości i w pracy zawodowej i w oczekiwaniu na zmiany, które pozwolą podnieść ich status materialny.

Niezwykle ciepło zostały przyjęte liderki Towarzystwa, działające na przestrzeni 50-letniej historii: Teresa Jaszczołd, Teresa Staszewka, Krystyna Nescak, Leonarda Szymborska, Bożena Chodenko, Krystyna Tarkota.
Podziękowania i wiele ciepłych życzeń odebrała obecna przewodnicząca Towarzystwa Krystyna Klimaszewska, piastująca tę funkcję od 2005. Przewodnicząca PTP Zarządu Śląskiego Grażyna Franek podzieliła się opinią, że robi wrażenie fakt, iż w małej społeczności lokalnej, może tak dobrze radzić sobie prężnie działające koło. O tym, że pielęgniarki działają tu z pasją zauważył dyrektor szpitala Ryszard Rudnik, zadowolony z perfekcyjne przygotowanej konferencji.


Organizatorka jubileuszowych obchodów Krystyna Klimaszewska w swoim wystąpieniu podkreśliła wkład pielęgniarek w edukację zdrowotną. Nasze przedsięwzięcia cieszyłą się ogromnym zainteresowaniem ze strony pacjentów, którzy dają do zrozumienia, że takie akcje są potrzebne i spełniają podstawową rolę: zwiększają świadomość o zdrowiu, pobudzają do pozytywnych zachowań sprzyjających zdrowiu, kształcą umiejętności zdrowotne i zapobiegają chorobom i ich powikłaniom. Poprzez takie profilaktyczne akcje jak Raciborskie Dni Promocji Zdrowia następuje kształtowanie osobowości pacjenta, co polega na wytwarzaniu nawyków bezpośrednio lub pośrednio związanych z ochroną zdrowia, a już niejedne badania udowodniły, że profilaktyka przynosi większe korzyści ekonomiczne niż leczenie i rehabilitacja. Dlatego nie ustajemy w niesieniu oświaty zdrowotnej.


W części konferencyjnej wykłady wygłosili: mgr Krystyna Klimaszewska „Historia PTP koła Terenowego przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu”, dr Grażyna Franek „Kształcenie pielęgniarek w kontekście procesu bolońskiego” prof. dr hab. Roman Kurzbauer „Rola Pielęgniarek w terapii pacjenta”, Hanna Paszko „Zawód pielęgniarka, zawód położna – osobiste źródło satysfakcji”, Katarzyna Wiśniewska „Pielęgniarka w oczach pacjenta – badania własne”, mgr Piotr Klima „Pacjent w aptece- rola farmaceuty”.


Emocje wzbudził wykład prof. Kurzbauera, który zaapelował do pielęgniarek o podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Zauważył, że większość pielęgniarek poprzestaje na licencjacie, pomijając dwa kolejne (magisterskie i doktorskie) stopnie kształcenia. Tę kwestię podnosiły panie w kuluarach i za przyczynę tego stanu rzeczy uznały nie brak chęci do kształcenia ustawicznego, ale niskie dochody, które uniemożliwiają wywiązanie sie ze zobowiązań finansowych związanych z podjęciem studiów.


Słowa potwierdzenia i aprobaty usłyszała Katarzyna Wiśniewska, która przedstawiła własne badania na temat pracy pielęgniarek.


Konferencję zakończyło wręczenie odznak PTP honorowym członkiniom.
Barbara Sput

Czytaj również Historia PTP w Raciborzu

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here