Otwarcie „Galerii na Końcu Świata”

W Raciborzu otwiera się nowa galeria fotografii, uruchomiona wspólnymi siłami przez Grupę Rosynant, Raciborskie Centrum Kultury i pub&cafe „Koniec Świata”. Galeria zlokalizowana będzie na I piętrze „Strzechy” i z racji sąsiedztwa znanego w kręgach kulturalno – podróżniczych pubu, będzie funkcjonować pod nazwą „Galeria na Końcu Świata”.

Opiekę nad galerią sprawować będą członkowie GR: Michał Fita i Andrzej Śliwicki, z pomocą kuratorską znanego na Śląsku animatora kultury Krzysztofa Łapki. – Nowa galeria jest odpowiedzią na sposób życia i uczestnictwa w kulturze dzisiejszych czasów – mówi Dawid Wacławczyk, prezes Grupy Rosynant i właściciel pubu „Koniec Świata”. – Dziś ludzie mają coraz mniej czasu na chodzenie do tradycyjnych galerii, których w Raciborzu zresztą nie ma. W erze świetnych galerii internetowych, życia w biegu i pogłębiającej się odporności na sztukę jako taką – trzeba ją przemycać każdym dostępnym sposobem. Galeria w pubie to forma sprawdzona i ciesząca się niesłabnącą popularnością, na co wskazuje choćby przykład Krakowskiego Festiwalu Fotografii odbywającego się w kilkudziesięciu galeriach „knajpianych”. Galeria w pubie ma nie tylko zagwarantowaną publiczność, ale też stwarza warunki do przedłużenia żywotności prezentowanych tu prac. W takiej galerii można posiedzieć, pogapić się, zawiesić na dłużej wzrok, porozmawiać o oglądanych pracach ze znajomymi, wzniecić jakąś artystyczną dyskusję. Połączenie pubu i galerii to korzyść obopólna. Od zawsze interesowała nas sztuka uwolniona – bliska ulicy, chodnika, podwórka itp. Teraz udaje się nam wcielić w życie kolejny projekt. Staramy się podejść do niego na poważnie. O ile mi wiadomo, na ten moment nasza galeria to jedyna profesjonalnie oświetlona galeria w Raciborzu – twierdzi Wacławczyk.

Pierwszą wystawą, która zainauguruje działalność galerii będzie seria fotografii autorstwa Aleksandry Drużbickiej pt. „Sacrum i profanum Ziemi Obiecanej”. Wernisaż tej wystawy, wraz z krótkim pokazem slajdów poświęconym odwiedzanej ziemii odbędzie się w piątek 26 października o godz. 17.00, na godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem IV Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI.

Wystawa jest zbiorem wybranych prac wykonanych w latach 2004 – 2006 na terenach Autonomii Palestyńskiej oraz państwa Izrael i stanowi próbę opowiedzenia o niezwykle skomplikowanej rzeczywistości religijno – kulturowo – politycznej obszaru zwanego Ziemią Świętą. – Jest swoistym dotknięciem Ziemi, którą kocham i do której tęsknię; jest próbą podzielenia się z Państwem najpiękniejszą i najtrudniejszą przygodą mojego życia – mówi Aleksandra M. Drużbicka, autorka.26 – letnia studentka, członkini Fotograficznego Koła Naukowego „Foton” działającego przy PWSZ Racibórz. Dwukrotnie wyjeżdżała do Palestyny i Izraela (za pierwszym razem na półtora roku, potem na 2 miesiące), nie tylko zwiedzając wnikliwie ojczyznę Jezusa, ale i pracując tam jako wolontariusz w sierocińcu i dla Peace Center w Betlejem.

W wolnym czasie robi zdjęcia i przygotowuje porządne pokazy slajdów, do których snuje wyjątkowe opowieści. Pokazuje piękno świata, okrucieństwo wojny i nadzieję tkwiącą w uśmiechach dzieci.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here