Minął pierwszy rok „Źródła” w nowej siedzibie

Źródło

Rok temu dzięki życzliwości władz miasta,  po 22 latach niełatwej tułaczki po różnych częściach Raciborza, Stowarzyszenie Źródło rozpoczęło zajęcia w nowej siedzibie na ul. Opawskiej 81 –  w sali gimnastycznej byłego G-5.

Kilkanaście zespołów tanecznych przeprowadzało się aż 5 razy.

- reklama -

Ich miejscem do codziennych zajęć artystycznych były kolejno:
– sala gimnastyczna na stadionie w Studziennej
– sala korekcyjna w SP- 18
– sala telewizyjna w Domu Studenta
– osiedlowy Klub „ Itaka”
– świetlica Zakładu Karnego.

Ze względu na życzliwość gospodarzy wszystkie te miejsca wspominają bardzo dobrze. Każda kolejna przeprowadzka powodowana była dynamicznym rozwojem Stowarzyszenia, a co za tym idzie zwiększającą się ilością członków, liczby zajęć i potrzebnych pomieszczeń magazynowych.

Przez wiele lat musieli logistycznie opanować trenowanie w jednym miejscu z jednoczesnym przechowywaniem strojów w czterech różnych pomieszczeniach na terenie miasta.  Było to o tyle uciążliwe, że zespoły Źródła koncertują w tych strojach rocznie około 50 razy.

Rok temu artyści dostali prawdziwy bożonarodzeniowy prezent – nową , wymarzoną siedzibę! Miejsce to spełnia wszystkie ich potrzeby.  Idealna dla folkloru i mażoretek jest wielkość i wysokość sali gimnastycznej, niezwykle przydatna zaś sala baletowa z drążkami i lustrami. W końcu znalazły się sale mieszczące wszystkie stroje taneczne, a kapela nie musi mieć prób w korytarzu. Dzieci wychodzą po zajęciach na bezpieczne, oddalone od ruchliwej ulicy wewnętrzne podwórko, a rodzice mają do dyspozycji duży parking.

Rozpoczęcie zajęć w tym miejscu poprzedzone było pracochłonnym remontem, który społecznie wykonali sami członkowie Stowarzyszenia. Pomimo świątecznego czasu wszyscy wzięli się do pracy , a niezbędne wydatki pokryli z dobrowolnie wpłacanych darowizn. Tym sposobem naprawiono parkiet, skuto i odgrzybiono tynki, wymieniono podłogi, zakupiono nowe oświetlenie, naprawione zostały sanitariaty i pomalowane ściany. Na koniec prywatnymi autami przewieziono wszystkie szafy i kilka ton strojów tanecznych. W załączonej galerii można porównać stan przed o po remoncie.

Kończący się rok był dla kultury bardzo trudny, ale dla Źródła i tak łatwiejszy i szczęśliwszy od poprzednich. Przy niesłabnącym entuzjazmie i zaangażowaniu członków- najważniejsza jest bowiem stabilizacja oraz dobre warunki do pracy i rozwoju. Takim właśnie miejscem, a właściwie drugim domem jest dla kilkuset członków Źródła ich nowa siedziba w sali gimnastycznej byłego G- 5.

/materiał nadesłany oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj