Dikanda uwiodła raciborzan

Grupa folkowa ze Szczecina wystąpiła podczas Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego „Wiatraki” w Raciborskim Centrum Kultury.

- reklama -

Mimo godzinnego opóźnienia, spowodowanego strojeniem instrumentów i próbą zespołu tłumy uczestników wychodziły zauroczone koncertem.

 

Nazwę „Dikanda” wymyślili członkowie zespołu, zafascynowani pieśniami i muzyką ludową. Charakterystycznego brzmienia, zapadającego na długo w pamięć dopracowali się w ciągu kilku lat od powstania grupy w 1997roku. Jest w nim słyszalna inspiracja krajową muzyką etniczną, jak i melodiami Białorusi, Bałkanów, tradycją klezmerską i cygańską czy nawet motywami kurdyjskimi. 

 

Zespół 27.10 wystąpił w składzie: Anna Witczak (śpiew i akordeon), Katarzyna Dziubak (skrzypce,śpiew), Daniel Kaczmarczyk (perkusja), Piotr Rejdak (gitara klasyczna) i Grzegorz Kolbrecki (bas). Członkowie zespołu swój repertuar nazywają „Muzyką Czterech Stron Wschodu” i taki też tytuł nosi ich pierwsza płyta wydana w lipcu 2000 r.

Są laureatami nagród Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” i „Eurofolk” (z 1999r.), konkursu na Folkowy Fonogram Roku. Wydana w 2002 płyta „Jakhana Jakhana” zdobyła trzecią lokatę. W dwa lata później pojawił się trzeci krążek „Usztijo”.

 

Regularnie koncertują w kraju i poza granicą.

 

/MarJon/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here