Wieczór promocji 6. „Almanachu Prowincjonalnego”

0

3 listopada w Raciborskim Centrum Kultury raciborzanie mieli okazję spotkać się z twórcami 6. wydania "Almanachu Prowincjonalnego” i wziąć udział w jego promocji.

– Wydawane dwa razy w roku raciborskie pismo ma ambicje multikulturowe. Staje się znanym na Śląsku periodykiem. Czytane jest za czeską granicą – mówił, jego redaktor naczelny i pomysłodawca Janusz Nowak.

- reklama -

 

 

 

 

W szóstym wydaniu "AP" znaleźć można teksty czeskiego poety, publicysty i dziennikarza radiowego (zrobił wywiad z Andrzejem Wajdą o "Katyniu") Milośa Doleżala w przekładzie Andrzeja Babuchowskiego. Tłumacz Doleżala, współpracownik "AP" i dziennikarz, był gościem wieczoru RCK. Opowiadał o twórczości, czytał fragmenty prozy i wiersze 37 – letniego, znanego w Polsce (może także dzięki "Almanchowi") Czecha, nazywanego przyjacielem polskiej kultury.

 

 

 

 

Marek Rapnicki, drugi pomysłodawca i redaktor pisma prezentuje na jego łamach swoje wiersze i fotografie z podróży do Francji i Włoch. W powiększonym formacie można je było zobaczyć podczas otwarcia wystawy w sali kameralnej RCK, gdzie figurują pod wspólnym tytułem "Wejdź". Poeta i pracownik RCK, od 27 lat raciborzanin jest fascynatem włoskiej kultury. To z jego inicjatywy, podczas sobotniego wieczoru powołano do życia Klub Miłośników Italii "Amicus". W nowym "AP" znalazły się też jego listy wymieniane pocztą elektroniczną z przyjacielem, raciborzaninem Krzysztofem Komorowskim, od 1988 roku, mieszkańcem zachodnich Niemiec. Stałe zainteresowanie Raciborzem, podtrzymywane przez przyjaciół i czytelnictwo prasy lokalnej, w tym i Raciborskiego Portalu Internetowego, pozwoliło mu wyrazić na łamach "AP" interesujące spostrzeżenia i przemyślenia…

 

 

 

 

6 wydanie "Almanachu" zawiera ponadto "Dziennik z podróży do Toskanii" krakowskiego poety Krzysztofa Lisowskiego, wiersze autora znanego czytelnikom z poprzednich wydań ks. Jerzego Szymika. Umieszczono też zdjęcia młodych adeptów fotografii, jak Anna Bisiorek i rysunki grafików. Raciborski artysta Bolesław Stachow dzieli się swoimi doświadczeniami w kolejnym odcinku autorskiego podręcznika fotografii "Język obrazowy". Godnym polecenia jest też esej "Oblicza destruktywnej kultury medialnej", autorstwa dr. Adama Szecówki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu o oddziaływaniu mediów na dzieci i młodzież.

 

Wieczór promocyjny "AP" uzupełnił recital młodych, utalentowanych Natalii Załuckiej i Maksymiliana Mularczyka, którzy śpiewali znane pieśni w nowych aranżacjach. Niepowtarzalnej atmosfery dopełniła ascetyczna scenografia sali kameralnej, świece, które wpisały wieczór RCK w klimat świąt zadusznych. Obecni delektowali się smakiem i aromatycznym bukietem włoskiego wina Montepulciano D Abruzzo…

 

Impreza cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców, nie dopisali (mimo zaproszeń) przedstawiciele władz samorządowych…

  

Maria J.Jończy

 

fot: Bolesław Stachow

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here