Muzeum: otwarcie wystawy etnograficznej

"Teatr w obrzędach zimowych Górnego śląska i Żywiecczyzny" to tytuł wystawy ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, której otwarcie nastąpi 30 listopada o godz.17 w budynku przy ul. Gimnazjalnej.

– Zaprezentujemy barwne kostiumy i akcesora grup obrzędowych, które można jeszcze spotkać w okolicach Raciborza i Pszczyny w okresie od dnia świętego Mikołaja po Zapusty  – poinformowała nas Julita Ćwikła, etnograf z racioborskiego muzeum.

- reklama -

Barwne stroje i inne eksponaty  stworzą scenografię obrzędową, którą dodatkowo wzbogaci dokumentacja fotograficzna, uzupełniona tekstem komentarza. Otwarciu ekspozycji 30 listopada będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna, poświęcona obrzędom z terenu Raciborszczyzny (grzebaniu basa, wodzeniu niedźwiedźia, procesjom konnym).

 

Wystawę będzie można zwiedzać do połowy lutego 2008 roku.

 

Odwiedzający raciborskie muzeum mogą ponadto oglądać stałą wystawę "Rok obrzędowy nad Górną Odrą" (w budynku przy ul. Chopina), poświęconą zwyczajom z okolic Raciborza.

W gmachu przy ul. Gimnazjalnej znajdują się też unikatowe ekspozycje stałe jak: "Odkrycia w kościele ss. dominikanek", "Cyna Śląska", "Dawne techniki dentystyczne" czy " W Domu Ozyrysa".

 

/MarJon/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here