Edukacja chorych z nowotworem jelita grubego

Koło PTP, które zainicjowało powstanie koła dla chorych na nowotwór jelita grubego, podjęło się zorganizowania cyklu problemowych spotkań szkoleniowych pt. „Jak żyć ze stomią?”

Przedsięwzięcia Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego działającego przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony pacjentów, którzy dają do zrozumienia, że takie inicjatywy edukacyjne dla chorych są potrzebne i spełniają podstawową rolę: zwiększają świadomość o zdrowiu, pobudzają do pozytywnych zachowań sprzyjających zdrowiu, kształcą umiejętności zdrowotne, zapobiegają chorobom i ich powikłaniom, uczą jak być zdrowym – podkreśla organizatorka cyklów edukacyjnych Krystyna Klimaszewska.


 


Na ostatnim spotkaniu, które miało miejsce w szpitalu, 22 pażdziernika, pacjenci poznawali zasady prawidłowego wykonywania ćwiczeń gimnastycznych pod kierunkiem rehabilitantki. Na szkolenia zapraszani są specjaliści z dziedziny medycyny i psychologii – chwali członkini PTP Wysoczańska – Skroban i dodaje: Wcześniej psycholog Jan Kuliga omawiał problemy związane z akceptacją choroby, jej wpływu na stan psychiczny nie tylko dla samego chorego, ale i dla rodziny, osób opiekujących się pacjentem, osób na co dzień stykających się z chorobą nowotworową.


 


Podczas cyklów edukacyjnych chorzy mogą liczyć na zdobycie pewnej porcji wiedzy o chorobie. Też nabywają umiejętności samoopieki i samopielęgnacji. Tu czekają tez na nich: poczęstunek i gadżety od firm farmaceutycznych, które wspierają przedsięwzięcia pielęgniarskie.
Zdj.1. Podczas wykonywania ćwiczeń rehabilitantka inspiruje do ich systematycznego, codziennego wykonywania.
Zdj.2.


Część osób wspierających inicjatywę pielęgniarską wraz z pacjentami i ich rodzinami.


/BSp/- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here