„Na szlaku życia” Wandy Gizickiej

 „Na szlaku życia” to już dziewiąty tomik raciborskiej poetki Wandy Gizickiej.  Wanda Gizicka, jak czytamy na odwrocie omawianej książki, urodziła się w Zarudcach k. Lwowa. Obecnie mieszka w Raciborzu. Z wykształcenia jest nauczycielką języka polskiego oraz geografii. Zadebiutowała tekstem prozatorskim pt. „Wspomnienia lat 1945-46” w 1985 roku. W konkursach literackich zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Ponadto otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Raciborza w 2004 r. Obecnie jest członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach i Klubu Poetów w Raciborzu. Zanim ukazał się tomik „Na szlaku życia” wydała następujące zbiory wierszy: „Wiersze” – 1994, „Pory roku” – 1995, „Skojarzenia” – 1998, „Rozrzucone myśli” – 1999, „Szepty wieczoru” – 2000, „W poszukiwaniu ciszy” – 2002, „Zatrzymane chwile” – 2003, „Migawki wyobraźni” – 2005.

„Na szlaku życia” to tomik, na który składa się kilkadziesiąt wierszy i dosłownie parę aforyzmów. Wzbogacony jest ilustracjami, wykonanymi przez Marię Płatek. Słowem wstępnym opatrzył go ks. mgr Marian Kosiński, w którym pisał: „Wchodzę w obszar poezji Wandy Gizickiej. Od kilku lat cieszę się treścią i formą tej poezji pisanej z dużą swobodą tematyczną, czasem… ostro przeciętym piórem. Ta zaduma nad otaczającym kręgiem życia, smutki i radości – to inspiracja, której staram się być wierny, jest to wspólnota, w której odnajdujemy bliskość dusz i serc”.

- reklama -

Przeglądając tytuły wierszy, omawianego zbioru, łatwo spostrzec z jakimi kręgami poetyckiej refleksji się tutaj spotykamy. Na pewno jest to zaduma nad ciszą, chwilą – potrzebą jej zatrzymania, życiem, przez które przewijają się nieustannie pory roku, miesiące, dni, światem, będącym od zawsze zagadką dla człowieka, fundamentalnymi uczuciami, jak miłość, szczęście, niepokój. A więc nad tym wszystkim, co jest istotne dla każdego człowieka. Toteż, szukając ścieżek dla swoich rozmyślań, warto zajrzeć na szlak Wandy Gizickiej.

Autor: Wanda Gizicka

Tytuł : „Na szlaku życia”

Racibórz 2007

ISBN 83-88937-40-5

 

 

 

/KJ/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here