Otwarcie jubileuszowej wystawy Mariana S. Zawisła

W piątek, 28 grudnia, w raciborskim muzeum uroczyście otwarto wystawę prac jego wieloletniego pracownika.

Wystawa, którą można zobaczyć w budynku Muzeum, przy ul. Gimnazjalnej 1, została zorganizowana z okazji 40-lecia pracy twórczej i 65 rocznicy urodzin Mariana S. Zawisła. Prezentowane na ekspozycji prace, będące w większości własnością autora, przyjaciół i rodziny, powstawały w latach 1970 – 2007. Zatem można powiedzieć, iż prezentują całokształt twórczości artystycznej Zawisły. Są to dzieła wykonane głównie techniką własną, np. „Zorza”, „Wschód księżyca”, „Pejzaż”, „Powódź”, „Ikar”, „Gotyckie rytmy”.

- reklama -

 

 

 

Marian S. Zawisła urodził się 25 września 1942 roku w Rozwadowie. Studiował na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Wydział malarstwa i grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1968 roku. W 1970 roku rozpoczął pracę w raciborskim muzeum, w którym pracował aż do emerytury, czyli do 27 grudnia br. Toteż podczas wernisażu swojej wystawy mówił: – Dziś jestem pierwszy dzień na emeryturze. Wczoraj jeszcze pracowałem w muzeum. Przeszłość rysuje mi się ciepło. Nie pamiętam o rzeczach, o których musiałbym wspominać z niesmakiem. Nigdy nie liczyłem, ile zrobiłem. To, co robię, robię z serca. Mój zysk jest wtedy, gdy to, co zrobię, sprawiło komuś przyjemność.

 

Zorganizowany przez artystę, jak i przez  dyrektor muzeum Joannę Muszałę – Ciałowicz wernisaż, zgromadził niemałą publiczność: rodzina, przyjaciele, miłośnicy sztuki. Nie zabrakło na nim również przedstawicieli magistratu. Prezydent Mirosław Lenk oraz  wiceprezydent Ludmiła Nowacka osobiście pogratulowali Zawiśle.

 

Marian S. Zawisła ma na swoim koncie 25 wystaw indywidualnych malarstwa, grafiki i rysunku satyrycznego, udział w 200 wystawach zbiorowych: plastyków raciborskich, poplenerowych Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach i Opolu, międzynarodowych na terenie Czech i Niemiec, a także obecność w kilkudziesięciu plenerach w kraju i zagranicą.

 

Jego prace są w zbiorach: BWA, muzeów w Raciborzu, Opolu, Nysie, Katowicach, Rybniku i w innych instytucjach państwowych, jak i są własnością osób prywatnych w kraju i zagranicą.

Będąc pracownikiem muzeum, zorganizował blisko 300 wystaw sztuki współczesnej, dawnej oraz ze zbiorów muzealnych.

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here