W. Szczygielski: W tym roku bezpłatne badania nie tylko dla kobiet

0

Właśnie dziś, w poniedziałek
28 stycznia rusza program bezpłatnych badań na obecność toksoplazmozy i cytomegalii oraz w kierunku zapalenia gruczołu krokowego.

Materiał opublikowany na zlecenie starostwa.

- reklama -

 

Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza wywołana odzwierzęcym zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondi. Żywicielem ostatecznym są koty domowe i niektóre kotowate. Żywicielem pośrednim zaś wszystkie ssaki łącznie z człowiekiem oraz ptaki. Człowiek zaraża się drogą pokarmową zjadając pokarmy zakażone zarówno pochodzenia zwierzęcego (zakażone surowe, wędzone lub grillowane mięso) jak i roślinnego (warzywa i owoce zanieczyszczone kałem kota). Choroba jest niebezpieczna szczególnie dla kobiet w ciąży, bowiem może spowodować bardzo poważne komplikacje, a nawet śmierć płodu. Może dać znać o sobie nawet później, nawet po kilku latach. Utrata wzroku i słuchu, upośledzenie umysłowe są konsekwencjami wrodzonej toksoplazmozy, nabytej w ciele matki. Bardzo ważne jest jej wykrycie w czasie ciąży.

 

Za test na obecność toksoplazmozy trzeba było wcześniej zapłacić kilkadziesiąt zł. Dzięki finansowaniu przez starostwo ciężarne mogą go obecnie wykonać bezpłatnie.

O to by akcja ruszyła starał się ówczesny jeszcze radny powiatowy Wiesław Szczygielski (dziś radny miejski). – Niezwykle ważna jest profilaktyka – twierdzi Szczygielski. – Problem znam od podszewki, gdyż dotknął moją rodzinę – dodaje. On też zwrócił się do starostwa o kontynuację badań. Zależało mu, by w raciborskim szpitalu, poza testami na obecność toksoplazmozy, wykonywano także badania dla mężczyzn zagrożonych przerostem gruczołu krokowego, tzw. prostatą. 

zobacz wideo

W tym roku powiat przeznaczył na badania w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii (wirus jest najczęstszą wirusową przyczyną wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Może prowadzić do zaburzenia i opóźnienia w rozwoju umysłowym) ponad 100 tys zł. Ponad 73 tys zł zabezpieczono na badania dla mężczyzn.

 

/SaM/

 

Wymagane jest skierowanie od lekarza ginekologa. Badania będą trwały od 28 stycznia do 12 grudnia 2008 roku. Wykonuje je Laboratorium Analityczne Szpitala Rejonowego w Raciborzu przy ul. Gamowskiej 3, od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00. Szczegółowe informacje uzyskasz pod numerem tel. 032 755 51 91.

Redakcja zastrzega sobie możliwość moderowania komentarzy pod tym artykułem. Komentarze o obraźliwej /i/lub niemerytorycznej treści będą usuwane.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here