Szachiści „Silesii” nie próżnują

0

W Raciborzu przez dwa dni gościli szachiści województwa śląskiego, wobec czego sportowych emocji nie brakowało.

Na zlecenie Śląskiego Związku Szachowego, Klub Szachowy „Silesia” Racibórz był organizatorem I zjazdu śląskiej ligi juniorów i seniorów. Tym razem szachiści z całego województwa grali w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych, gdzie w sobotę 2 lutego walczyli w rozgrywkach drużynowych śląskiej ligi juniorów, a w niedzielę 3 lutego śląskiej ligi seniorów. W obu ligach nie zabrakło udziału zawodników Klubu Szachowego „Silesia” Racibórz.


W sobotę grali juniorzy, którzy po ubiegłorocznym sukcesie i awansie przystąpili do rozgrywek w bojowych nastrojach z postanowieniem powalczenia o awans do II ligi.
Będzie to zadanie bardzo trudne, ponieważ z grona 18 drużyn awans uzyskają tylko dwie pierwsze. Założenie raciborzan jest bardzo ambitne, gdyż skład drużyny opiera się wyłącznie na wychowankach raciborskiego klubu. Cały cykl rozgrywek zakłada 4 zjazdy i rozegranie 9 rund systemem szwajcarskim, a liczba startujących zawodników sięga 108. Począek rywalizacji był bardzo dobry w wykonaniu szachistów „Silesii”. W I rundzie wygrali w stosunku 3,5:2,5 z drużyną z Zabrza, a w II rundzie pokonali identycznie juniorów z Jastrzębia Zdroju.
Najlepiej w drużynie zaprezentował się kapitan zespołu Michał Obruśnik, który jako jedyny wygrał oba pojedynki. W raciborskiej drużynie grali również: Aleksandra i Mateusz Wieczorek, Joanna Kasprzykowska, Aleksandra Aniśko, Bartłomiej Cycoń, a także Dawid i Paweł Obruśnik. Po II rundach „Silesia” Racibórz w ligowej tabeli zajmuje IV miejsce, mając tyle samo punktów co pierwsze trzy drużyny. Następny zjazd szachistów odbędzie się 16 lutego w Katowicach.
 

W niedzielę wśród seniorów obowiązywał podobny system rozgrywek jak wśród juniorów. Tym razem zagrało 20 drużyn. W sumie w niedzielnych zmaganiach wzięło udział 120 startujących zawodników. W śląskiej lidze seniorów raciborski klub reprezentuje II drużyna. W niedzielę seniorzy „Silesii” Racibórz wystąpili w następującym składzie: Jacek Orzechowski, Radosław Szczepanek, Jerzy Grzenia, Paweł Kozak oraz Michał Obruśnik i Joanna Kasprzykowska. Druga drużyna jest bezpośrednim zapleczem I zespołu, który występuje w I lidze i rozgrywki w 2007 roku zakończył na III miejscu).
 
Seniorzy rozpoczęli zjazd od remisu 3:3 z wyżej notowaną drużyną z Czerwionki, niestety w II rundzie przegrali 1:5 z Częstochową. Ten występ zaliczą zatem do średnio udanych.


Niedawno w dniach od 12 do 19 stycznia Klub Szachowy „Silesia” zorganizował XII międzynarodowy turniej o puchar prezydenta miasta Racibórz. Zawody odbyły się w auli szkoły podstawowej Nr 4 i zakończyły się sukcesem organizacyjnym i sportowym. Ostatecznie zwyciężył raciborzanin Zbigniew Wieczorek, a IV miejsce zajął jego młodszy kolega klubowy piętnastolatek Michał Obruśnik.
Sukcesy sportowe jak i organizacyjne przyczyniły się do przyznania raciborskiemu klubowi, organizacji indywidualnych i drużynowych mistrzostw Polski w grze błyskawicznej. Te bardzo widowiskowe zawody szachowe zawody odbędą się w Raciborzu 7 i 8 czerwca.


(materiał dzięki uprzejmości Joachima Obruśnika)


/Piela/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here