A. Hajduk: MOW to nie poprawczak

Do raciborskiego starostwa trafiła petycja mieszkańców Rud sprzeciwiających się powstaniu we wsi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Materiał opublikowany na zlecenie starostwa.

- reklama -

 

W miejsce funkcjonującego obecnie w Rudach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, w którym przebywa 27 wychowanków z lekkim i umiarkowanym upośledzeniem ma powstać Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Mieszkańcy twierdzą, że z ośrodkiem już teraz jest problem, bo "młodzież jest wulgarna i dokuczliwa, a we wsi można ją spotkać nawet o północy". Rudzanie boją się, że po przekształcenie w MOW będzie jeszcze gorzej i bardziej niebezpiecznie.

 

Alicja Grzesiak-Sobania, dyrektor SOSW w Rudach, twierdzi, że nie ma powodów do obaw, bo nowy ośrodek nie niesie za sobą żadnego zagrożenia. – MOW to placówka oświatowa, podlegająca pod ministerstwo edukacji, a nie sprawiedliwości jak poprawczak – tłumaczy szefowa ośrodka. Jej zdaniem boją się tylko ci, którzy nie rozumieją celów funkcjonowania placówki. Wyjaśnia, że do MOW trafi młodzież z jedynie drobnymi przewinieniami. – Głównym powodem skierowania jest na przykład uchylanie się od obowiązku szkolnego – informuje Grzesiak-Sobania. Protestami rudzan jest zaskoczona. – Skoro obawiają się już teraz, w chwili gdy młodzież może swobodnie opuszczać teren ośrodka, to powstanie MOW-u powinno ich uspokoić, bo wtedy wyjścia będą możliwe już tylko w towarzystwie wychowawców – uspokaja dyrektor.

Podkreśla, że przekształcenie zaradzi problemom z naborem, z jakim placówka boryka się w tej chwili. – Liczba wychowanków z roku na rok spada, tymczasem w kolejce do MOW-u czeka 1400 osób – tłumaczy Grzesiak-Sobania.

 

– Rozumiem ich obawy, mają do nich prawo, ale cała sprawa już źle się zaczęła. Niepotrzebnie użyto określenia "poprawczak" i stąd niepokoje – uważa wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adrian Plura. Tłumaczy, że przekształcenie ma sytuację polepszyć i uporządkować. – Placówka obecnie ma problem z naborem. Teraz często się mówi, że Rudy biorą wszystko. Czas coś z tym zrobić – mówi Plura. – Nie będzie tu poprawczaka. Tutaj będzie trafiać młodzież ze skierowaniami sądowymi, a nie wyrokami! Nie tylko mieszkańcom zależy na spokoju – argumentuje radny.

 

Sołtys Rud, Sylwester Larysz nie kryje zaskoczenia protestami mieszkańców. – Nigdy żadne skargi do mnie nie wpłynęły – twierdzo sołtys. – Nie ma podstaw, by obawiać się powołania ośrodka. Strach wynika tylko z nieznajomości sedna sprawy, nierozumienia pewnych podstawowych zagadnień – uważa Larysz.

 

Jak tłumaczy Karolina Kunicka, rzecznik prasowy starostwa, przekształcenie uratuje placówkę. – Obecnie ośrodek ma poważny problem z naborem, a MOW oznacza lepsze finansowanie, bo subwencja jest wyższa. Nie bez znaczenia jest też to, że nauczyciele utrzymają swoją posady – tłumaczy Kunicka.

 

Tymczasem 7 i 10 marca odbyły w tej sprawie spotkanie mieszkańców z władzami powiatu. – Chcieliśmy wytłumaczyć mieszkańcom, że naprawdę nie ma się czego bać. Nie tylko im zależy, by w Rudach było spokojnie – stwierdza Adrian Plura. Radny z przebiegu spotkań jest zadowolony, bo mówi, że rudzan udało się uspokoić. – Osiągnęliśmy porozumienie. Okazuje się, że mieszkańcom nie zależy na zamknięciu placówki, ale na tym, żeby była bezpieczniejsza niż jest obecnie – relacjonuje Plura.

 

Starosta Adam Hajduk uważa, że organizacja funkcjonowania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego zapewnia pełne bezpieczeństwo tak dla jego wychowanków jak i dla mieszkańców Rud. – Cała kadra placówki będzie do nowych ról odpowiednio przygotowana, wszyscy podjęli się uzupełnienia swoich kwalifikacji w zakresie resocjalizacji – zapewnia starosta. Kierowanie placówką powiat powierzy osobie doświadczonej. – To ma być zupełnie nowa jakość. Chcemy, aby tę funkcję pełniła osoba, która ma wieloletni staż w prowadzeniu takiego ośrodka i wiemy, że poprowadzi go dobrze – mówi Hajduk.

 

O powołaniu MOW-u radni mają zadecydować na marcowej sesji Rady Powiatu.

 

/SaM/

 

Redakcja zastrzega sobie możliwość moderowania komentarzy pod tym artykułem.
Komentarze o obraźliwej /i/lub niemerytorycznej treści będą usuwane.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here