Wśród kierowców zdania na temat stosowania autogazu są podzielone

    Zarówno kierowcy amatorzy, jak i zawodowi mają zdania podzielone na temat montażu w samochodach instalacji gazowych.W krajach UE promuje się samochody, które jako paliwa używają gazu ziemnego, a w niektórych krajach można nawet liczyć na dofinansowanie zamontowania instalacji w aucie, kierowcy płacą niższy podatek drogowy, a w Londynie nie ponoszą opłat wjeżdżając do centrum. W naszym kraju jest odwrotnie – ministerstwo finansów przygotowuje projekt ustawy nakładającej akcyzę na to ekologiczne paliwo.

    W artykule postaramy się pokazać zalety stosowania gazu jako paliwa w samochodach. Jedną z wielu korzyści jest to, iż autogaz skutecznie ogranicza szkodliwą emisję  spalin do atmosfery. Jest to paliwo o niskiej zawartości węgla, co oznacza, że znacznie ogranicza wydalanie do atmosfery CO2, który jest gazem cieplarnianym. Skutki ocieplenia i zmian klimatycznych odczuwamy przecież wszyscy.

    - reklama -

    Samochody z silnikami diesla i benzynowe obecnie emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż dawniej, jednak nadal są to duże ilości głównie CO2, tlenku i dwutlenku azotu, węglowodorów nienasyconych aromatycznych. Pomimo, że nowe silniki diesla są doceniane za niski poziom emisji CO2, to i tak w porównaniu z silnikami benzynowymi wyposażonymi w katalizator i gazowymi wydalają duże ilości zanieczyszczeń. Emisja spalin w samochodach z silnikami, które jako paliwa używają gazu, w większości jest o 90% niższa niż w pojazdach z silnikiem diesla.
    Wyniki testów, jakie publikuje na swoich stronach shellgas.pl wyraźnie wskazują na zalety autogazu. I tak, w porównaniu z benzyną eurosuper:

    od 11 – 13% mniej dwutlenku węgla;
    od 15 – 80% mniej tlenków azotu;
    od 20 – 40% mniej węglowodorów;
    od 30 – 35% mniej tlenku węgla.

    Natomiast w porównaniu z olejem napędowym te różnice są znacznie większe:

    od 80 – 95% mniej cząstek stałych;
    od 99 – 99,8% mniej cząstek ultradrobnych;
    od 90 – 99% mniej tlenków azotu.

    W przypadku montowania w aucie instalacji gazowych szczególnie ważną rzeczą jest, aby pojazdy zostały do tego odpowiednio przygotowane. Tak się dzieje w przypadku wszystkich oryginalnych producentów sprzętu, ale i tutaj zdarzają się sporadyczne wyjątki.

    Instalacja gazowa prawidłowo zamontowana w pojazdach spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Testy wytrzymałościowe pokazały, że dzięki wytrzymałości i integralności zbiornika paliwa, autogaz jest znacznie bezpieczniejszy niż benzyna a także tak samo bezpieczny jak olej napędowy.

    Jeżeli zdecydujemy się na montaż instalacji gazowej w naszym pojeździe, powinniśmy się zwrócić wyłącznie do autoryzowanej stacji montażu tychże instalacji.

    Zarówno właściciele firm flotowych (parki samochodowe), jak i prywatni użytkownicy stosując autogaz, mogą potencjalnie zaoszczędzić nawet do 50% bieżących kosztów paliwa, które jest jednym z najpoważniejszych wydatków w eksploatacji samochodu. Należy dodać, że koszt montażu takiej instalacji, pomimo dosyć wysokich kosztów, amortyzuje się w bardzo krótkim okresie czasu.

    /wgg/

    - reklama -

    KOMENTARZE

    Proszę wpisać swój komentarz!
    zapoznałem się z regulaminem
    Proszę podać swoje imię tutaj