Sukcesem zakończył się I polsko-niemiecki projekt radiowy dla dzieci

0

W środę, 19 marca, w Hotelu Polonia odbyła się prezentacja premierowej płyty z I polsko-niemieckej audycji.

Projekt zorganizowany został przez polsko-niemieckie radio internetowe Mittendrin z Raciborza z ramienia DFK w woj. śląskim we współpracy z berlińską rozgłośnią radiową Radijojo, której dziennikarze przeprowadzili warsztaty radiowe dla dzieci. Audycję zrealizowano w ramach I polsko-niemieckiego projektu radiowego, w którym wzięły udział dzieci z raciborskich szkół podstawowych oraz dzieci ze szkoły w Berlinie. 

- reklama -

 

 

– W grudniu zeszłego roku spotkało się 19 dzieci z raciborskich szkół ze swoimi opiekunami oraz dwóch redaktorów z Berlina, którzy przeprowadzili warsztaty radiowe. Podczas tych warsztatów dzieci nauczyły się min. jak tworzy się radio, ażeby na zakończenie samodzielnie przeprowadzić wywiady i stworzyć ciekawą audycję – wyjaśnia Anna Ronin.

 

 

W audycji kończącej projekt znalazły się  śpiewane piosenki, recytowane wiersze, opowiedziane historie. Podczas spotkania można było posłuchać jej fragmentów. – Gromkie brawa rozbrzmiewały każdorazowo po zakończeniu odsłuchiwania fragmentów audycji. Uśmiechy było widać na rozpromienionych twarzach, kiedy dzieci śpiewały bądź recytowały. „To słodkie” powiedział jeden z rodziców. W ich  oczach malowały się zachwyt oraz duma.  Zadowoleni byli z efektu końcowego pracy swych dzieci – dodaje Anna Ronin.

 

 

Oprócz dzieci i ich rodziców do Hotelu Polonia przybyli min. Starosta Raciborski, dyrektor biura VDG w Opolu, przewodniczący Zarządu DFK w Raciborzu oraz przedstawiciel Vicekonsulatu Republiki Federalnej Niemiec z Opola.

 

Projekt sfinansowano ze środków ify – Instytutu Stosunków Zagranicznych ze Stuttgartu.

 

– Bigos, Eichendorff i Karolinka to tylko niektóre z pojęć, które wymieniały dzieci z raciborskich szkół podstawowych, kiedy zapytane zostały, co kojarzy im się ze swoją ojczyzną. Te i inne pytania zadali im ich rówieśnicy z Berlina podczas pierwszego projektu radiowego dla dzieci w grudniu ubiegłego roku – mówi Anna Ronin. 

 

W czerwcu tego roku redakcja Mittendrin planuje kontynuację projektu. Ma powstać audycja z okazji 900-lecia Raciborza. – W niej zawarte będą min wywiady z osobistościami raciborskimi, rozmowy ze sportowcami oraz twórcami, nie zabraknie również legend oraz opowieści z okolic Raciborza. Audycja ma być gotowa na zjazd raciborzan w dniu 14.06. tego roku – wyjaśnia Ronin.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here