Dzień Czeski w raciborskiej bibliotece

12 marca 2008 raciborscy i opawscy bibliotekarze po raz kolejny spotkali się na Dniu Czeskim w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, przy ul. Kasprowicza 12.

Na początku współpracujące ze sobą od wielu lat Biblioteki wymieniły się książkami, które wzbogacą dział literatury czeskiej w MiPBP w Raciborzu oraz dział literatury polskiej w Knihovna Petra Bezruče w Opawie.
W roku bieżącym wybitnym gościem spotkania była Zuzana Beranowa, konsul czeski w Kenii, w latach 2001-2004. Pani Zuzana Beranowa wygłosiła wykład na temat Joy Adamson autorki książek „Elza z afrykańskiego buszu” oraz „Moja lwia rodzina”.

- reklama -

Interesującego wykładu, popartego prezentacją multimedialną z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wszyscy zgromadzeni, a w szczególności studenci filologii czeskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Wykład był wygłoszony w języku czeskim, jednak dobór słów oraz sposób jego prezentacji powodował, iż nikt nie miał kłopotów ze zrozumieniem.

Po wykładzie nastąpiło otwarcie wystawy prezentującej rysunki Joy Adamsom przedstawiające dawną kulturę i etnografię Kenii. Wystawę można oglądać w galerii „Gawra”, przy ul. Kasprowicza 12.

Oprawę artystyczną Dnia Czeskiego w MiPBP w Raciborzu przygotowali uczniowie gimnazjum w Witkowie, którzy bawili zgromadzonych ariami z popularnych światowych musicali.

Na zakończenie spotkania polscy i czescy bibliotekarze wymienili się doświadczeniami zawodowymi i omówili dalszą współpracę.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here