Straż graniczna: Granice zlikwidowano, ale przepisy obowiązują

– To, że przekraczający granicę nie muszą okazywać dokumentów uprawniających do jej przekraczania, nie oznacza, że takich dokumentów w ogóle nie muszą posiadać – zastrzega Cezary Zaborski, rzecznik raciborskiej straży granicznej.

Straż graniczna podkreśla, że podróżowania po obszarze Schengen nie należy rozumieć jako podróżowania po Polsce. – W trakcie ewentualnej kontroli na terenie państwa członkowskiego, musimy mieć przy sobie i okazać na żądanie uprawnionych organów, dokument potwierdzający obywatelstwo polskie, czyli paszport i dowód osobisty. Przekroczenie granicy bez tych dokumentów jest równoznaczne z nielegalnym przekroczeniem granicy – ostrzega Zaborski.

- reklama -

 

Straż przypomina, że podróżując po krajach Unii Europejskiej należy pamiętać, że mimo zniesienia kontroli na granicach, istnieją ograniczenia wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów – przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Dotyczy to zwłaszcza towarów akcyzowych. Przewożone towary tej kategorii, uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości np: 800 szt. papierosów (przy czym przy wjeździe m.in. do Austrii, Danii, Finlandii, RFN, Szwecji, Wielkiej Brytanii tylko 200 szt.), 200 cygar; 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa. Osoby poniżej 17 roku życia w ogóle nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych i tytoniowych.

 

/s/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here