Edukacja zdrowotna

0

Podpowiedzi jak żyć ze stomią oczekują uczestnicy cyklów szkoleniowych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie w Raciborzu.

- reklama -

Spotkania edukacyjne dla chorych z nowotworem jelita grubego oraz ze stomią mają za zadanie nauczyć pacjentów żyć z chorobą – informuje przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Raciborzu Krystyna Klimaszewska. Ważne, żeby chorzy nauczyli się radzić sobie w sytuacjach trudnych. Podpowiadamy im metody samopielęgnacji, wskazujemy możliwości samoedukacji. W organizację spotkań stomików zaangażowana jest też pielęgniarka Beata Wysoczańska – Skroban. Powtarzam moim podopiecznym, że z nieuleczalną chorobą trzeba nauczyć się żyć, samoakceptacja sprzyja lepszemu samopoczuciu i kumuluje energię we właściwym kierunku, np. poszukiwań, jak pomóc sobie w nowych sytuacjach, z ograniczonymi możliwościami. Dotychczas odbyło się już kilkanaście spotkań chorych. Na każdym zaproszeni goście poprzez prelekcje multimedialne i warsztaty przekazywali istotne i praktyczne informacje dotyczące choroby oraz omawiali metody postępowania w czasie powikłań pooperacyjnych.

W kolejnej części szkoleniowej mgr Jan Kuliga omawiał problemy związane z chorobą jako sytuacją trudną, stresogenną. Swój wykład zakończył pokazem technik relaksacyjnych.

Czytaj również  Szlachetne zdrowie

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here