Tydzień Kina Niemieckiego w Raciborzu

0

W niedzielę, 6 kwietnia w kinie "Przemko" ruszył przegląd filmów niemieckich.

Młode kino niemieckie – tak brzmi motto Tygodnia Kina Niemieckiego, który organizowany jest już po raz siódmy w Polsce przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) i organizacje mniejszości niemieckiej.

- reklama -

 

Tydzień Kina Niemieckiego NIEMIECKIE NIUANSE – DEUTSCHE DETAILS 2008 odwiedzi osiem polskich miast (Wrocław, Opole, Katowice, Racibórz, Gdańsk, Piła, Gliwice, Olsztyn) w okresie od 31 marca do 18 kwietnia, jego tematem przewodnim będzie "zmiana punktu widzenia".

 

Ma na celu pokazanie aktualnego obrazu Niemiec oraz zainteresowanie polskiego widza zachodnim sąsiadem. Pokazywane będą zarówno długometrażowe filmy młodych niemieckich reżyserów, jak i krótkometrażowe filmy studentów i absolwentów niemieckich szkół filmowych. Wszystkie filmy będą pokazywane z napisami w języku polskim. Dzięki temu również miłośnicy kina, którzy nie znają języka niemieckiego, będą mogli obejrzeć prezentowane filmy.

 

Patronat honorowy nad siódmym Młodym Kinem Niemieckim objęła pani prof. dr Gesine Schwan, koordynator rządu niemieckiego ds. współpracy przygranicznej i społecznej z Rzeczpospolitą Polską.

 

Filmy długometrażowe Tygodnia Kina Niemieckiego 2008:

 

Barfuss / Leila i Nick (Reż. Till Schweiger, D 2005)
Erbsen auf halb sechs / Groszek na wpół do szóstej (Reż. Lars Büchel, D 2004)
Prinzessinnenbad (Reż. Bettina Blümner, D 2007)
Kleinruppin forever (Reż. Carsten Fiebeler, D 2004)
Ein Freund von mir / Moj przyjaciel (Reż. Sebastian Schipper, D 2006)
Lichter / Światła (Reż. Hans-Christian Schmid, D 2003)

 

Przy wyborze filmów został położony duży nacisk, by zaprezentować  zarówno życie codzienne, jak i problemy społeczne, o których nie mówi się zbyt chętnie. Są to właśnie tematy, które ułatwiają porozumienie pomiędzy młodymi ludźmi z Polski i z Niemiec. Przedstawione obrazy Niemiec są przy tym tak różnorodne, jak gatunki filmów wybranych do przeglądu.

 

Wokół przeglądu filmów organizowany jest szereg imprez towarzyszących, poczynając od dyskusji, koncertów, rozmów z reżyserami filmów, a kończąc na konkursach filmowych.
Lokalnymi partnerami Tygodnia Kina Niemieckiego są Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej, kina, domy kultury, uniwersytety a także media.

 

Harmonogram Tygodnia Kina Niemieckiego w Raciborzu (06.04 – 11.04):

 

Niedziela (06.04):
godz. 16:00: Uroczyste otwarcie Tygodnia Kina Niemieckiego z bufetem i muzyką na żywo, a następnie zostanie wyświetlony pierwszy film „Ein Freund von mir“, komedia, D.2006

Poniedziałek (07.04):
godz. 17:00  „Barfuss”, komedia, D.2005

Wtorek (08.04):
godz. 17:00: „Lichter”, dramat, D.2003

Środa (09.04):
godz. 17:00: „Prinzessinnenbad”, film dokumentalny, D.2007

Czwartek (10.04):
godz. 17:00: „Kleinruppin Forever”, komedia, D. 2004

Piątek (11.04):
godz. 17:00 uroczyste zakończenie z losowaniem nagród.
Następnie zostanie wyświetlony film kończący Tydzień Kina Niemieckiego „Erbsen auf Halb Sechs”, komedia tragiczna, D. 2004, moderacja: polsko-niemieckie Radio Internetowe  „Mittendrin” z Raciborza.
 

Wstęp – 1 zł/film lub bilet całotygodniowy – 4 zł

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here