53. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje rejonowe już za nami

0

12 i 13 kwietnia w Raciborskim Centrum Kultury odbywały się eliminacje rejonowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Organizatorami eliminacji rejonowych byli Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Raciborskie Centrum Kultury.

- reklama -

 

Konkurs przeprowadzony był w formie czterech turniejów:

 

– turniej recytatorski z podziałem na dwie kategorie: młodzież szkół ponadgimnazjalnych ( 21 uczestników) oraz dorośli ( 3 uczestników);
– turniej „wywiedzione ze słowa” (6 osób);
– turniej poezji śpiewanej ( 12 osób);
– turniej teatrów jednego aktora ( 5 osób).

 

Łącznie w konkursie wzięło udział 47 wykonawców, laureatów 10 eliminacji miejsko-powiatowych w południowej części województwa śląskiego.

 

Komisja oceniająca w składzie:

 

Janina Wystub – muzyk, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury,
Anna Jegierska-Michalska – aktorka,
Jerzy Dębina – aktor,
Adam Kaliński – filolog,
Janusz Majewski – muzyk, reżyser
Leszek Miłoszewski – teatrolog, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej,

 

po uważnym wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich prezentacji następujące nagrody i wyróżnienia:

 

Turniej recytatorski – kategoria młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

 

I nagroda
– Łukasz Stawarczyk – uczeń Zespołu Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju (instruktor – Arkadiusz Żmij),

II nagroda
– Anna Marczyk – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu (instruktor – Teresa Adamska),

III nagroda ex aequo
– Dagmara Włoszek z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Tychach (instruktorka – Iwona Woźniak),

– Justyna Ołownia z Centrum Wychowania Estetycznego im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej (instruktor – Halina Kubisz-Muła),

wyróżnienia:

– Łukasz Stawowczyk – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Czechowicach-Dziedzicach (instruktor – Renata Kotzian),

– Łukasz Szeliga – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej (instruktorka – Aleksandra Kurpińska),

– Piotr Bulcewicz – uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie (instruktorka – Agnieszka Bednarczyk),

– Katarzyna Mędrala – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika
w Żywcu (instruktor – Halina Sławik-Tyc); za recytację prozy.

 

Turniej „wywiedzione ze słowa”

Dwie równorzędne nagrody:

– Adrian Gawlik – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Jastrzębiu Zdroju (instruktorka – Zofia Araszczuk),

– Mateusz Nowak z Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu (instruktorka – Teresa Paskuda).

 

Turniej teatrów jednego aktora

I nagroda
– Aleksandra Tabor z Raciborskiego Centrum Kultury,

II nagroda
– Angelika Pytel z Centrum Wychowania Estetycznego im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej (instruktor – Halina Kubisz-Muła).

 

Turniej poezji śpiewanej

Trzy równorzędne nagrody:
– Maksymilian Mularczyk z Raciborskiego Centrum Kultury,

– Kuba Blokesz – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera
w Wodzisławiu Śląskim (instruktor – Beata Robakowska),

– Justyna Podolska – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej (instruktor – Agnieszka Szulakowska).

wyróżnienie:

– Natalia Tokarczyk z Raciborskiego Centrum Kultury (instruktorka – Irena Hlubek).

 

Ponadto nagrodami książkowymi jury uhonorowało uczestników turnieju recytatorskiego w kategorii dorosłych: Barbarę Penc (Tychy), Malwinę Motykę (powiat żywiecki) i Tadeusza Wojackiego (powiat cieszyński).

 

Wyróżnienie za kulturę słowa jury przyznało Paulinie Barteczko, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu (instruktor – Renata Sowa), wykonawczyni monodramu „Gwiazda” wg tekstu Helmuta Kajzara.

 

Do eliminacji wojewódzkich 53. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Komisja zakwalifikowała:

– w turnieju recytatorskim – Łukasza Stawarczyka, Annę Marczyk, Justynę Ołownię i Dagmarę Włoszek;
– w turnieju „wywiedzione ze słowa” – Adriana Gawlika i Mateusza Nowaka;
– w turnieju teatrów jednego aktora – Aleksandrę Tabor i Angelikę Pytel;
– w turnieju poezji śpiewanej – Maksymiliana Mularczyka, Kubę Blokesza i Justynę Podolską,
– W turnieju poezji śpiewanej jury dodatkowo typuje – do uznania przez organizatorów przeglądu wojewódzkiego – Natalię Tokarczyk.

Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom prezentacji we wszystkich kategoriach, a zwłaszcza w turnieju poezji śpiewanej.

 

Zobacz: 53. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje powiatowe.

 

/k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here