Wysoka ocena BIP gminy Kuźnia Raciborska

Biuletyn Informacji Publicznej gminy Kuźnia Raciborska zajął 7. miejsce w woj. śląskim w raporcie dotyczącym publikacji informacji publicznej.

W okresie od października do grudnia 2007 r. Katowicka Grupa Obywatelska działająca przy Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy Bona Fides przeprowadziła monitoring Biuletynów Informacji Publicznej we wszystkich 167 gminach województwa śląskiego.

- reklama -

Badanie prowadzone zostało w ramach pilotażowego projektu "Przyjazny BIP". Jego celem było dokonanie przeglądu i analizy stron BIP, prowadzonych przez urzędy gmin w woj. śląskim, pod względem zawartości, funkcjonalności i formy prezentacji. Badanie realizowane było za pomocą specjalnego narzędzia, które składało się z 92 pytań pogrupowanych w 8 obszarów tematycznych.

Podczas monitoringu nie ograniczano się jedynie do sprawdzenia, czy w BIP umieszczane są dokumenty, których publikowanie nakazane jest przez prawo. Duża część pytań odnosiła się do zagadnień, które nie muszą być przez gminę publikowane, ale według autorów narzędzia, powinny znajdować się w biuletynach, gdyż dotyczą informacji ważnych z punktu widzenia mieszkańców.

Wynikiem przeprowadzonych badań był raport pod nazwą "Indeks przejrzystości Biuletynów Informacji Publicznej gmin woj. śląskiego", który dostępny jest na stronie www.bonafides.pl

Warte dodania jest jeszcze to, że oprócz 7. miejsca, Biuletyn Informacji Publicznej gminy Kuźnia Raciborska zajął także 2. lokatę w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich na 52 gminy w województwie śląskim.

/oprac. BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here