Centralne Obchody XVII rocznicy powstania Straży Granicznej w Raciborzu

Komendant Śląskiego Oddziału SG i Prezydent Miasta Racibórz zapraszają na obchody rocznicy powstania SG, które odbędą się 16 maja.

Program uroczystości:

- reklama -

 

10.00 – Uroczysta Msza Święta Pontyfikalna w kościele pw. WNMP w Raciborzu pod przewodnictwem Biskupa Polowego WP i SG, gen. dyw. prof. dr. hab. Tadeusza Płoskiego w intencji Straży Granicznej.

 

12.00 – Uroczysty apel z okazji XVII rocznicy powstania Straży Granicznej, pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej SG oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG – Rynek.

 

14.20 – Otwarcie „Miasteczka granicznego” – pokaz sprzętu i występ zespołów artystycznych – Plac Długosza.

 

 

W tym roku centralne obchody rocznicy powstania Straży Granicznej odbędą się 16 maja 2008 roku w Raciborzu.

Wybranie Raciborza na miejsce głównych uroczystości Święta Straży Granicznej, na które przybędą delegacje Straży Granicznej z całej Polski nie jest przypadkowe. Przypadająca na 2008 rok XVII rocznica powstania Straży Granicznej pokrywa się bowiem z wielkim jubileuszem 900-lecia Raciborza – miasta, którego historia i dzień dzisiejszy są ściśle związane z formacjami ochrony granic. Od dnia powołania Straży Granicznej tj. 16 maja 1991 roku Racibórz jest siedzibą komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej jednego z dwunastu oddziałów Straży Granicznej. Historyczny związek miasta i regionu z formacjami granicznymi sięga jednak aż do okresu panowania Piastów, kiedy na tym terenie stawiano zamki warowne i wzmacniano załogi w celu zapewnienia bezpieczeństwa południowych rubieży państwa polskiego i jego interesów ekonomicznych.

Obchody Święta Straży Granicznej w Raciborzu będą okazją do zaprezentowania społeczeństwu współczesnego oblicza Straży Granicznej i realizowanych przez nią zadań.

Raciborskie uroczystości z okazji XVII rocznicy powstania Straży Granicznej rozpoczną się o godzinie 10.00 od Mszy Świętej Pontyfikalnej w kościele pw. WNMP w Raciborzu. O godzinie 12.00 na Rynku Raciborza rozpocznie się uroczysty apel z udziałem przedstawicieli władz państwowych i zaproszonych gości, podczas którego wyróżnionym funkcjonariuszom Straży Granicznej zostaną wręczone medale oraz akty minowania na kolejne stopnie. Tę część uroczystości uświetni pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncert "Podhalańczyków" – Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Około godz. 14.00 wystrzał z armaty Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i sygnał trąbki oznajmi otwarcie specjalnie przygotowanego dla mieszkańców i gości "Miasteczka Granicznego" na Placu Długosza. Przemarsz z Rynku na Plac Długosza uatrakcyjni zespół artystyczny ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło". Program "Miasteczka Granicznego" rozpoczną atrakcyjne pokazy dynamiczne prezentujące umiejętności i sposoby działania funkcjonariuszy Straży Granicznej. W następnej kolejności zaprezentuje się Straż Pożarna z pokazem działania strażaków z jednostki ratownictwa medycznego. Na specjalnie przygotowanych stoiskach tematycznych wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się szczegółowo z urządzeniami i sprzętem wykorzystywanym w codziennej służbie przez Straż Graniczną, Wojsko Polskie, Policję, Straż Pożarną, Służbę Celną i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W punktach informacyjnych przygotowanych przez Straż Graniczną, Policję i Wojsko będzie można uzyskać też informacje na temat poszczególnych formacji i możliwości podjęcia w nich służby. W punkcie Centrum Informacji Miejskiej z Raciborza będzie można zapoznać się z programem obchodów 900-lecia Raciborza, a na specjalnym stanowisku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu honorowi dawcy będą mogli oddać krew. Niewątpliwą atrakcją "Miasteczka Granicznego" będzie przygotowany przez dzieci 30 minutowy spektakl słowno-muzyczny pt."Europo witaj nam – pociągiem do … .", który zaprezentują harcerze z drużyny ZHP ze Szkoły Podstawowej w Kietrzu. Po zakończeniu spektaklu nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla uczestników zorganizowanego dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych konkursu plastycznego pt."Straż Graniczna w oczach dziecka – jesteśmy w Schengen, jest bezpieczniej" oraz konkursu z wiedzy o Schengen i Straży Granicznej dla dzieci ze szkół gimnazjalnych.

Wszyscy zwiedzający "Miasteczko Graniczne" będą mogli skosztować tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here