Wieszaki złudzenie: instalacja rzeźbiarska

0

7 czerwca o godz. 17.00, a następnie 14 czerwca swoje prace wystawi Ewa Lenard.

 

- reklama -

 

 

Każdego dnia mijamy na ulicy wielu ludzi. Zwracamy uwagę na ich ubrania, pomijając samego człowieka. Szukam właśnie tego człowieka i to jego uważam za najważniejszego, mimo iż przedstawiam ubrania, jakby zdjęte z niego żywcem a nie jego samego. Staram się zmusić tym do zastanowienia nad postacią, z której zostało niejako zdjęte ubranie. Pozorny brak postaci ukazuje obecność poprzez każdą fałdkę, udrapowanie tkaniny, fragment koronki i wiele innych szczegółów budujących całość. Jedyną cielesnością są stopy – zaznacza autorka prac, Ewa Lenard. Stopy są symbolem śladów.

 

 

 

To metafora zostawiania przez człowieka śladów obecności w historii, kulturze i sztuce. Biały kolor rzeźb to symbol prostoty, a jednocześnie delikatności. Tak staram się przedstawić prace i swoją kobiecość w tych pracach.
Rzeźby nie wyrażają konkretnych emocji, są zwykłe, tak jak zwykli są ludzie idący ulicą. Cała instalacja jest przedstawieniem fragmentu codzienności – skrawka ulicy. Są to postacie rozmawiających kobiet, idącego mężczyzny, kobiety siedzącej na ławce i jej dwóch synków. Są zwykli choć tak naprawdę istnieją przez formę ubrań i stóp, a nie przez zwykłą cielesność.
W jej pracy istnieją pewne podobieństwa do prac Abakanowicz D.Hansona i Kawiaka. Przy tworzeniu idei oraz samego projektu instalacji nie sięgałam do prac żadnego artysty. Pomysł zrodził się sam(przez jeden z moich snów). Bałam się, że jeśli szukałabym inspiracji u innego twórcy moja praca byłaby wyłącznie odtwórcza. Cenię oczywiście prace M.Abakanowicz, która w swoich pracach wykorzystuje działanie namnożenia form, z pozoru tylko identycznych. Bardzo podoba mi się przedstawienie D.Hansona jego wizji codzienności, chociaż jest ona dla mnie zbyt realistyczna („Man on a banch”). Najbardziej jednak przybliżona do mojej instalacji jest praca „Kieszeń” Kawiaka.
Instalacja WIESZAKI.ZŁUDZENIE oraz rzeźba INTERPRETACJA CZŁOWIEKA jest autorskim pomysłem na inne spojrzenie na człowieka, zwrócenie uwagi na jego osobowość, która tak naprawdę kształtuje jego powierzchowność. Jest to głębsze postrzeganie otoczenia i próba jego lepszego zrozumienia.
/oprac.BSp/

7 czerwca wystawa w hotelu Polonia w Raciborzu
14 czerwca – Fragment instalacji  stanie pod namiotem starostwa na Wystawie "Oaza różności" na Placu Długosza w ramach III  Festiwalu "Śląskie Smaki" Racibórz 2008.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here