Adam Ploszka laureat olimpiad

0

Adam Ploszka uczeń I LO w Raciborzu dzięki sukcesom w olimpiadach ogólnopolskich zamiast do matury przygotowuje się do wyjazdu do Brukseli.

 

- reklama -

Adam  już jako uczeń klasy drugiej legitymował się indeksem wyższej uczelni, bowiem za zdobycie tytułu laureata na szczeblu ogólnopolskim w Olimpiadzie  Wiedzy o Unii Europejskiej, uzyskał prawo wstępu bez postępowania rekrutacyjnego w poczet braci studenckiej. Potem brał udział jeszcze w wielu olimpiadach, m.in. Olimpiadzie  Wiedzy o Prawach Człowieka „Demokracja-Prawa Człowieka-Rządy Prawa”,  w Konkursie „Moja przyszłość w Unii Europejskiej”, zdobywał laury na centralnych szczeblach Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, z drużyną walczył w  finale krajowym międzynarodowego konkursu wiedzy o NATO ”ALIANTE 2008”.
Wszystkie konkursy, a jest ich długa lista, nawiązują do zainteresowań Adama: tematyka społeczno-prawna. Dzięki wygranym olimpiadom uzyskał  zwolnienie z egzaminu maturalnego z przedmiotu: wiedza o społeczeństwie oraz indeksy na różne uczelnie w Polsce. 30 kwietnia odebrał zaproszenie na wycieczkę do Brukseli – nagrodę za wygraną w konkursie "Konstytucja dla Europy, równość dla obywateli” organizowanym przez posła do Parlamentu  Europejskiego prof. Jerzego Buzka.

 

Skąd taka pasja? Od dziecka moim konikiem była historia  – odpowiada chłopak. Najpierw to były mity, legendy, powieści historyczne, potem trudniejsze pozycje historyczne, a ostatnio coraz częściej publikacje politologiczne. W wolnych chwilach Adam sięga po klasykę i publicystykę. Nie stroni od literatury lekkiej, np. powieści fantastyczne i kryminały. Relaksuje się przy muzyce, chętnie ogląda dobre filmy.
Tego wolnego czasu, w związku z maturą, jest niewiele, bo trzeba było przysiąść do egzaminu z polskiego, historii i angielskiego – ocenia, ale każdą chwilę poświęcam na poszerzanie wiedzy, bo mam zamiar studiować prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

  

 

/Zdj. Adam z posłem do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącym partii demokraci.pl Januszem Onyszkiewiczem/

 

W liceum wraz z prof. Krystianem Łyczkiem,  aktywnie pracuję w w ramach kółka społeczno-prawnego i kółka historycznego – kontynuuje. Co jakiś czas organizujemy spotkania z politykami z naszego regionu, przygotowujemy debaty oksfordzkie itd. Poza szkołą angażuję się w życie swojej parafii, nawet pełnię służbę liturgiczną ołtarza.

 

Swoje sukcesy Adam przypisuje wytrwałej pracy. W pracy nad sobą pomaga mu trenowane karate kyokushin.  Chwilowo musiałem zawiesić uczestnictwo w treningach – mówi – ale po maturze jak najszybciej wracam, już nie mogę się doczekać. Dodatkowo w miarę regularnie staram się biegać i uprawiać inne formy aktywności fizycznej.

Najbliższe plany Adama?

Przede wszystkim odpoczynek – odpowiada – i chętnie podjąłbym jakąś pracę, żeby zarobić na utrzymanie na studiach. Będę próbował znaleźć coś zbliżonego do moich zainteresowań,  chociaż wiem, że nie będzie to łatwe. Ale jestem wytrwały – podkreśla. A poza tym przecież sukces… jest po jego stronie.
/Barbara Sput/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here