Cysterski Jubileusz w Rudach

Przez dwa dni, 7 i 8 czerwca Rudy świętowały 750. rocznicę Fundacji Cysterskiej.

Udział w uroczystości wzięło szereg znamienitych osób, wśród których znaleźli się m. in.: Poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, Senator RP Antoni Motyczka, Opat Prezes Polskiej Kongregacji Cystersów, o. dr Piotr Chojnacki, członkowie Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce przy Prezesie Polskiej Kongregacji Cystersów – prof. dr hab. Ewa Łużyniecka oraz Teresa Świercz, przedstawiciele środowisk akademickich Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, dyr Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – dr Kazimierz Szabla, dyr Caritas Diecezji Gliwickiej – ks. Rudolf Badura, starosta raciborski – Adam Hajduk, Przewodniczący Rady Powiatu – Adrian Plura oraz radny powiatu Władysław Gumieniak. Ponadto przybyli burmistrzowie i wójtowie gmin Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich z Barda, Bierzwnika, Bledzewa, Kamiennej Góry, Koronowa, Marianowa, Recza, Sieroszewic, Starego Czarnowa, Trzebnicy, Węgorzyna i Wąchocka. Obecni byli również goście zza granicy: Willma Nickel z niemieckiego Lünum oraz starostowie miasta Bolatice i Odry – Herbert Pavera i Pavel Matušu.

- reklama -

Jubileuszowe obchody zainaugurował Hejnał Zespołu Sygnalistów Łowieckich przy Kole "Odyniec" po którym nastąpiło otwarcie Ogólnopolskiej Sesji Naukowej pn. "Klasztor Cystersów w Rudach". Przed szerokim gronem publiczności, zgromadzonym w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących wystąpili: dr Norbert Mika (Początki klasztoru rudzkiego (do końca XIII wieku)); prof. dr hab. Antoni Barciak (Klasztor w Rudach a władcy); dr Marek L. Wójcik (Pieczęcie opatów rudzkich); dr Bogdan Kloch (Klasztor w Rudach a duchowieństwo diecezjalne); mgr Jolanta Lazar (Działalność edukacyjna cystersów rudzkich) oraz mgr Grzegorz Wawoczny (Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach w ikonografii).

 

Wszystkie wygłoszone podczas konferencji referaty zostaną zamknięte w specjalnej monografii, do której dołączona będzie płyta z zapisem przebiegu konferencji. Publikacja ma się ukazać jesienią.

Podsumowując konferencję, Opat Piotr Chojnacki podziękował władzom kuźniańskiej gminy za ogromne zaangażowanie, dzięki któremu klasztor nadal może służyć zarówno kulturze jak i społeczności lokalnej.

O kilka słów poproszono również posła H. Siedlaczka: – Aby uczyć sposobu na życie – zaczął – w którym wartości kultury tworzą codzienność, należy tworzyć tak sytuacje, aby w sposób prosty służyły zrozumieniu dziejącej się rzeczywistości. Skąd wychodzimy, dokąd ciągle powracamy, często po latach nieobecności, niekiedy tylko w myślach, wspomnieniach? Z domu do domu…? Tego najbliższego, rodzinnego, rozszerzającego się z biegiem czasu o ulicę, kościół, szkołę, wieś, dzielnicę, miasto, najbliższą okolicę, ludzi, przyjaźnie, melodię języka, święta, zdarzenia, barwy, dźwięki… Z ziemią naszą łączą nas różnorodne więzi, bez względu na to, czy dymi hałdami, czy odurza zielenią, czy gwarna jest hukiem miast, czy cichym szumem wierzb – to jest nasz dom, nasza największa i najświętsza wartość – podkreślił poseł, a jednocześnie rudzanin.

Historię powstania Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego przedstawiła zebranym prof. Ewa Łużyniecka, a Jerzy Bakiewicz – wójt gminy Bierzwnik i przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich zaapelował do przedstawicieli innych gmin cysterskich, aby również przystąpili do organizacji, która skupia już ponad 20 gmin.

– Jesteśmy dumni, że mamy na terenie gminy taką miejscowość, która, nawiązując do historii kreuje także dzień przyszły – powiedziała w podsumowaniu sesji burmistrz R. Serafin. – Ja bardzo cenię sobie możliwość uczestniczenia gminy Kuźnia Raciborska poprzez Rudy w strukturach Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, gdyż to przyszłość ludzi dobrej woli, których łączy idea, pasja, a także zainteresowanie dziedzictwem historycznym. Myślę, że dobra praca stowarzyszenia i wciągania w struktury nowe samorządy, czerpanie z tego dziedzictwa, to jest to, na czym powinniśmy się skupiać – dodała.

– Jako samorząd lokalny, dwudniowe obchody traktujemy jako swego rodzaju hołd złożony cystersom oraz wszystkim poprzednim pokoleniom, które te dzisiejsze Rudy budowały – zaznaczył przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona, po czym dodał, że historia klasztoru cystersów, to wzloty i upadki, ale dziś – podkreślił – mam głębokie przekonanie, że znajdujemy się na krzywej wznoszącej. M. Wrona zaznaczył również, że rudzki jubileusz zakończy się czerwcu przyszłego roku, kiedy to Sanktuarium Maryjnemu zostanie nadany status Bazyliki Mniejszej.

Konferencja była pierwszym punktem obszernego programu, przewidzianego w ramach obchodów 750-lecia fundacji. O godzinie 15. w kościele odbyło się nabożeństwo maryjne, odprawione pod przewodnictwem opata Chojanckego oraz księży: Bonifacego Madli i Kazimierza Tomasiaka z Rud, a także Bernarda Plucika – proboszcza z parafii p. w. św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej.

Podczas, gdy w kościele trwało nabożeństwo, na polanie nieopodal Zespołu Klasztorno-Pałacowego rozpoczęły się m. in. pokazy bractw rycerskich, elementy średniowiecznego tańca, bicie monet i wiele, wiele innych atrakcji. Pierwszy dzień jubileuszowych obchodów zakończyła biesiada muzyczno-taneczna.

 

Atrakcji nie zabrakło i w drugim dniu obchodów. Rozpoczęły go rycerskie turnieje, z artystycznym programem wystąpiła młodzież skupiona wokół Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

Impreza stała się również doskonałą okazją do wręczenia nagród laureatom trzech konkursów – plastycznego, literackiego i rysunkowego, które zostały ogłoszone przez miejskie władze w związku z rudzkim jubileuszem. Pierwszy z nich, pn. "Rysujemy rudzkie zabytki", adresowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu kuźniańskiej gminy. Spośród 175 prac plastycznych, wykonanych różnymi technikami, pierwszą nagrodę odebrała Zosia Fuchs – uczennica klasy trzeciej w Rudach, na drugim miejscu ex aequo uplasowały się Aleksandra Łukanowska (trzecioklasistka z Rud) oraz Agata Kocjan z klasy czwartej w Kuźni Raciborskiej, na miejscu trzecim – również ex aequo – znalazły się Paulina Kuszneruk (kl. I) oraz Karolina Wolska (kl. V) – obie są uczennicami rudzkiej podstawówki. Oprócz trzech miejsc przyznano także wyróżnienie, które otrzymał Paweł Miera (kl. III, Rudy) i Katarzyna Słowiak z czwartej klasy SP w Kuźni.

 

W konkursie literackim zwyciężczynią została Agnieszka Krziżek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy, na miejscu drugim – ex aequo – uplasowały się Ewelina Grzesiczek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bieńkowicach oraz Szymon Chroboczek z ZSO w Rudach, trzecią lokatę na równi zajęły Magdalena Urbas z Zespołu Szkół w Krzyżanowicach i Magdalena Piontek z Rud. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Roman Kluger z Rud.

 

Natomiast wśród prac rysunkowych, których autorami byli dorośli mieszkańcy gminy, najlepszą okazała się praca "Kapliczka w parku" Anastazji Maciaszek. Drugie miejsce zajęła Elżbieta Podolec (malarska interpretacja obrazu MB Rudzkiej), na trzecim znalazła się Małgorzata Nowakowska (obraz przedstawiający wieżę Opactwa Cysterskiego).

 

Niewątpliwą gwiazdą tego wieczoru był Zbigniew Wodecki. W repertuarze piosenkarza oraz jurora popularnego show "Taniec z gwiazdami" znalazły się m. in.: "Zacznij od Bacha", "Chałupy Welcome To", czy "Oczarowanie". Artysta nie pominął także słynnej "Pszczółki Mai". W przerwach pomiędzy utworami gość rozbawiał publiczność wesołymi żartami – także na swój temat.

 

Wolny czas przed występem zespołu muzyki klasycznej Franciszka Prusa, wypełnił artystyczny popis rycerskiej grupy z Białorusi. Ich program wzbudził niesamowite wrażenie i duży aplauz wśród publiczności zgromadzonej pod namiotem. Dwudniowe uroczystości zakończyła zabawa taneczna z udziałem zespołu "BOSS".

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here