W stronę społeczności lokalnych

0

Fundacja Gniazdo mająca swoją siedzibę w Modzurowie, była gospodarzem regionalnej konferencji programu Liderzy PAWF.

Zorganizowała ją w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Szkoła Liderów z Warszawy. Celem konferencji było zapoznanie wybranych przedstawicieli NGO z nowatorskim programem tutoringu.

- reklama -

 

Konferencję, dzięki przychylności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rybniku zorganizowano w jej siedzibie. Przyjechali przedstawiciele organizacji pozarządowych biorących udział w projekcie Liderzy PAWF – III edycja. Byli goście z Wrocławia, Warszawy, Bierunia, Kłodzka, Stronia Śląskiego, Tarnowskich Gór, Wojkowic k/Będzina, Jastrzębia Zdroju. Oto kilka wypowiedzi liderów społecznych:

 

Łukasz Zych – Koło Naukowe UŚ: Proces rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce w obecnej formie trwa nieprzerwanie od 1989 roku. W wymiarze formalnym, ponieważ wiemy, że próby skupiania się i walki o wspólne cele zaczęły angażować Polaków o wiele wcześniej, pod koniec lat siedemdziesiątych, kiedy powstaje Komitet Obrony Robotników, później Solidarność. W jakiś sposób społeczeństwo, jako organizm dynamiczny stwarza się ciągle na nowo, zachowując elementy stałe i niezmienne oraz wprowadzając nowe, z założenia udoskonalające, rozwijające. Nowym zjawiskiem mającym na celu wspomóc rozwój społeczeństwa obywatelskiego jest inicjatywa powołania w 1994 roku Szkoły Liderów.

 

Adam Wawoczny – Stowarzyszenie Sumina, (podsumowując III Edycje): Sam zasmakuj potrawy, której przepis każdemu polecam. Oto on: dużo potrzeb, trudności, nierozwiązanych spraw, obaw, a czasie i bezradności, odrobina wiary w siebie i zaufania dla innych, grupka kompetentnych osób, szczypta chęci do smaku, ciągłych myśli o sobie i bliskich. Wszystko razem wymieszać i pozostawić na kilka miesięcy ciągle mieszając. Kiedy już ciasto wyrośnie i nabierze odpowiedniego aromatu należy starannie wypiec, po czym nie czekając aż wystygnie podawać każdemu kogo spotkasz, kto cię poprosi, kto według ciebie tego potrzebuje przekazując mu zawsze ten sam przepis, który nazwałem KLUCZ DO SUKCESU.

 

Łukasz Zych – Koło Naukowe UŚ: Wielkie znaczenie Program PAFW ma nie tylko dla samych liderów, również, a może przede wszystkim, dla społeczności lokalnych. Profesjonalizacja kadr trzeciego sektora wpływa na podnoszenie jakość prowadzonych przez niego działań. Należy życzyć sobie, by także samorządy lokalne wzięły na siebie ten obowiązek, by pomagać w sposób profesjonalny liderom i organizacjom pozarządowym tak jak czyni to między innymi Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Szczególnie w okresie czerpania największych profitów z naszej akcesji do struktur Unii Europejskiej, a także związanej z nią modernizacji kraju, nie tylko w obszarze infrastruktury i środowiska, ale także rozwoju kapitału społecznego.

 

Rita Kądzielnik – hospicjum w Tarnowskich Górach: Program dokonał zmian przede wszystkim we mnie. Nauczył radzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach, również z rodzinami chorych.

 

Piotr Czekierda – tutor III edycji, Uniwersytet Wrocławski: Ogromne szanse mają projekty prowadzone w systemie tutoring u w naszych szkołach. Praca jeden na jeden (nauczyciel – uczeń) dają najbardziej efektywne wyniki.

 

Konferencję prowadził z ramienia Fundacji GNIAZDO, Zygmunt Kandora. Wynikiem działań fundacji z Modzurowa będzie być może zakwalifikowanie projektu dotyczącego zajęć pozaszkolnych z młodzieżą na terenie nie tylko gminy Rudnik, ale całego województwa. Czy projekt otrzyma pieniądze, okaże się w lipcu tego roku.

 

Unikalny charakter Programu polega na wykorzystaniu nowatorskiej w Polsce, a zwłaszcza w trzecim sektorze, metody pracy zwanej tutoringiem, której istotą jest współpraca liderów lokalnych społeczności z indywidualnie przydzielonymi im opiekunami merytorycznymi – tutorami.

 

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here