Raciborskie Muzeum zbiera nagrody

0

Pierwszą nagrodę i wyróżnienie za Wydarzenie Muzealne Roku 2007 oraz wyróżnienie Złotą Odznaką Honorową zdobyło raciborskie Muzeum.

Muzeum w Raciborzu zostało wyróżnione Złotą Odznaką Honorową  za Zasługi dla Województwa Śląskiego.  Odznaczenie przyznała Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego na wniosek Gabrieli Lenartowicz,  prezes WFOŚiGW w Katowicach.

- reklama -

 

 

– Doceniono naszą działalność popularyzującą i upowszechniającą wiedzę o raciborszczyźnie, lokalną sztukę i kulturę – mówi dyrektor Muzeum Joanna Muszała-Ciałowicz. Prowadzimy akcje wystawiennicze, organizujemy lekcje muzealne. Staramy się uwrażliwiać, jak ważna jest ochrona  dziedzictwa kulturowego.  Przyjeżdżają do nas grupy z innych miast, na przykład z Gliwic, Bielska-Białej – dodaje.

 

 

 

Raciborskie Muzeum otrzymało także pierwszą nagrodę za Wydarzenie Muzealne Roku 2007. – Komisja doceniła konserwację umbrelli w formie baldachimu, w kształcie walca zawieszonego na wysokim drążku.

 

 

– Walec z cienkich deseczek tworzy rusztowanie, zawieszone na czterech lnianych szerokich taśmach na długim drążku zwieńczonym srebrnym krzyżem. Wierzch walca obszyty silnie napiętym ciemno czerwonym aksamitem jedwabnym z haftem srebrnym, spód cienkim płótnem lnianym. Aksamit dzielony srebrnymi galonami na cztery pola, w nich haft wykonany nicią srebrną na płaskim podkładzie z tektury i lekko wypukły na podkładzie grubego sukna wełnianego- kompozycja z elementów roślinnych na tle srebrnej kratki. W części górnej w wydzielonych polach po trzy plakietki wotywne z blach częściowo trybowanych i grawerowanych pochodzące z XVII i XVIII w. z nazwiskami fundatorów lub inicjałami, na jednej data 1680, na innej 1692. Dół obszyty frędzlami i ozdobiony chwostami. Obiekt datowany błędnie, zapewne na podstawie dat umieszczonych na blachach na II pół. XVII w. Obecna forma umbrelli w znacznym stopniu jest wynikiem XVIII w. napraw. W tym czasie wzmocniono drewniany bęben metalowymi klamrami, częściowo wymieniono lnianą podszewkę oraz przeniesiono elementy haftu na nowy podkład z jedwabnego aksamitu w kolorze bardzo zbliżonym do poprzedniego. Fragmenty haftu umieszczono na nowo, tworząc symetryczne osiową kompozycję, pomiędzy motywami wypełnioną kratką regencyjną. Zatem należałoby przenieść datowanie, o co najmniej 100 lat, a najprawdopodobniej można je łączyć z datą na srebrnym krzyżu tj. 1768, jest bowiem bardzo prawdopodobne, że w ramach renowacji, zyskała ona także nowe zwieńczenie w postaci srebrnego krzyża – opisuje Barbara Kalfas, konserwatorka dzieł sztuki z Krakowa, specjalistka konserwacji tkanin zabytkowych. 

 

Ponadto otrzymało wyróżnienie w kategorii popularyzacja dziedzictwa za organizowanie sesji muzealno-konserwatorskiej. – Staramy się przybliżać dziedziny, które są nieznane, ale bardzo ciekawe. Udaje się nam sprowadzać do Raciborza wybitnych referentów – przyznaje dyrektor Muzeum. Na sesje muzealno-konserwatorskie przychodzi sporo osób.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here