Nie bądź obojętny! Oddaj krew!

0

– W związku z aktualnie istniejącymi niedoborami krwi, zwracam się do wszystkich mieszkańców naszego regionu z gorącym apelem o przyłączenie się do akcji honorowego oddawania krwi – apeluje Maria Wiecha, dyrektor RCKiK w Raciborzu.

Krew i jej składniki należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Na co dzień stosują je oddziały zabiegowe i urazowe. Jest również niezastąpionym lekiem w leczeniu wszelkich niedokrwistości, zaburzeń krzepnięcia krwi, chorób nowotworowych i innych. Zapotrzebowanie na nią nieustannie wzrasta. W Polsce dokonuje się rocznie około dwa miliony transfuzji.

- reklama -

 

Mimo dynamicznego rozwoju nauk medycznych, jak dotychczas nie udało się wyprodukować środka, który mógłby zastąpić krew. W dalszym ciągu jedynym producentem krwi jest ustrój, a jedynym źródłem krwi, którą stosować można w postaci przetoczeń, jest człowiek- krwiodawca, oddający krew dla chorych, którzy jej potrzebują.

 

Okresowo w ciągu całego roku występują niedobory krwi, szczególnie dotkliwie dają się jednak odczuć latem.

 

W związku z aktualnie istniejącymi niedoborami, zwracam się do wszystkich mieszkańców naszego regionu z gorącym apelem o przyłączenie się do akcji honorowego oddawania krwi.

 

Krew może oddać każda osoba, która:
– ma od 18 do 65 lat;
– waży powyżej 50 kg;
– odpowiada wymaganiom zdrowotnym i przejdzie pozytywnie badanie lekarskie. 

 

Krew można oddać od poniedziałku do piątku w siedzibie Centrum w Raciborzu, ul. Sienkiewicza 3 oraz w Oddziałach Terenowych: w Rybniku, ul. Rudzka 15 i w Jastrzębiu Zdroju, Al. Jana Pawła II 7, a także podczas organizowanych wyjazdowych akcji poboru krwi. Szczegółowe informacje dostępne są na www.rckik.pl.

 

W geście podziękowania tym wszystkim, którzy zdecydują się na oddanie krwi w tym trudnym okresie, nasze Centrum  z dniem 15 lipca uruchomiło letni konkurs pod hasłem „W trosce o życie”. Mamy nadzieję, że angażując Państwa w tę akcję, dostarczymy Państwu nie tylko satysfakcji, wynikającej z faktu pomocy potrzebującym, ale także radości z udziału w konkursie obfitującym w nagrody. 

 

„Pamiętaj! Teraz krwi potrzebują inni, a w przyszłości potrzebować możesz jej Ty! Nie bądź obojętny! Oddaj krew!”

 

W imieniu własnym i tych, którzy czekają na krew, dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzą na apel.

 

Zobacz również Apel o oddawanie krwi.  

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here