XIV – wieczne mury na ul. Odrzańskiej

0

W ostatnich dniach w Raciborzu odkryte zostały mury pochodzące najprawdopodobniej z XIV wieku.

Jak mówi Romuald Turakiewicz – archeolog muzeum w Raciborzu, – podczas prac ziemnych, które są prowadzone przy ulicy Odrzańskiej znaleźliśmy fragment fortyfikacji, które otaczały Racibórz od wieku XIV i na ten wiek odnaleziony mur datujemy. Staramy się stwierdzić jak głęboko mur jest osadzony. W tej chwili odkopaliśmy już 1,5 metra i jeszcze nie widać posadowienia. Mur jest szeroki na ponad 2 metry, więc był bardzo solidną budową dlatego w tym rejonie spodziewamy się znaleźć relikty bramy odrzańskiej. Miasto w XIV wieku było otoczone murami i istniały tylko 3 bramy, jedna z nich była właśnie mniej więcej w miejscu, nad którym obecnie znajduje się jezdnia ulicy Odrzańskiej. Brama Odrzańska, która tam stała była ogromną budowlą – miała koło 9 metrów wysokości. Czy rzeczywiście szczątki bramy zostały zachowane, dowiemy się w trakcie prac archeologicznych.

- reklama -

 

 

 
Fortyfikacje odkopane w trakcie remontu ulicy Odrzańskiej
 

Prace będą się posuwać równocześnie z pracami remontowymi ulicy. – Nasze prace mają charakter ratowniczy. Staramy się uratować to, co zostaje odkopywane. Chcemy wydobyć z tych wykopalisk jakieś informacje. Wykonamy wymaganą dokumentację: fotografie, rysunki, opisy. Mamy już kilka ciekawych znalezisk: bardzo dużo ciekawych naczyń, figurkę średniowieczną. Znaleźliśmy jeszcze jeden fragment budynku gotyckiego, który może być fragmentem zabudowy Klasztoru Dominikanów w Raciborzu, albo mógł on należeć do jakiegoś bogatego mieszczanina.- mówi Romuald Turakiewicz.

 

 

 

Miejsce, w którym znaleziono szczątki budynku należącego do Klasztoru Dominikanów lub bogatego mieszkańca miasta

 

 

Cały opracowany już materiał będzie prezentowany na wystawach w Muzeum. Po badaniach mury zostaną zabezpieczone i na powrót zasypane ziemią, na tym zostanie ułożony bruk. Prace nad obecnie opracowywanym odcinkiem potrwają jeszcze parę dni. Natomiast w trakcie przesuwania sie prac budowlanych, archeolodzy będą obserwować teren. Potrwa to do grudnia, czyli daty końcowej remontu.

 

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here