Park Zamkowy pełen policjantów

W piątek, 25 lipca, w Parku Zamkowym odbyły się uroczystości z okazji Dnia Policjanta.

Rozpoczęły się wciągnięciem przez poczet flagowy flagi państwowej na maszt, czemu towarzyszył Mazurek Dąbrowskiego, zagrany przez orkiestrę dętą. 

- reklama -

 

 

 

Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu mł. insp. mgr Edward Mazur, który przywitał policjantów i przybyłych gości. Na obchodach byli obecni między innymi starosta Adam Hajduk, prezydent Mirosław Lenk, zastępca wójta gminy Krzyżanowice Gerard Kretek, wójt gminy Rudnik Alojzy Pieruszka, prokurator rejonowy w Raciborzu Danuta Kozakiewicz, komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Piotr Pysz, zastępca komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Wojciech Skowronek, dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu Tadeusz Korecki.

 

– Minął kolejny rok i znów obchodzimy Święto Policji. Jest to dobra okazja do wyróżnienia tych, którzy wykazywali się największym zaangażowaniem w pracy. W tym roku zostało wyróżnionych 80 policjantów awansem zawodowym, kilkunastu zostało odznaczonych wyższym stopniem zawodowym, około 200 otrzymało nagrody pieniężne – mówił Edward Mazur.

 

 

– Dzisiaj policjant musi być konsekwentny w działaniu, operatywny, wzbudzać respekt, jego wrażliwość musi być większa niż zwykłego obywatela, musi zachować godność, mieć szacunek dla drugiego człowieka. W policji musi być rozkaz, dyscyplina, honor. Policjanci muszą się wzajemnie wspierać. Życzliwość musi być naszym standardem. Raciborscy policjanci starają się służyć społeczeństwu najlepiej jak umieją. Już szósty rok wami kieruję. Jestem z z was dumny. Stanowicie olbrzymi kapitał ludzki, który będzie miał coraz lepszy sprzęt. Będą nowe wozy, nowa siedziba najdalej za półtorej roku przy ul. Bosackiej – wyjaśniał komendant raciborskiej policji.

 

– Ilość przestępstw jest z roku na rok mniejsza. Macie prawo być zadowolonym ze swojej pracy, w której nie jesteście sami. Pracę policji nieustannie wspierają władze samorządowe, straż pożarna, miejska, pracownicy zakładu karnego oraz instytucje i organy działające na rzecz bezpieczeństwa. Ta zmniejszona liczba przestępstw to wynik naszej wspólnej pracy – podkreślał Mazur. – Z okazji 89 rocznicy powstania policji dziękuję wam za życzliwą i profesjonalną pracę. Koleżanki i koledzy świętujcie dzisiaj – dodał z uśmiechem.

 

Przybyli przedstawiciele władz raciborskich składali kolejno życzenia policjantom, jednocześnie gratulując im wspaniałej pracy na rzecz bezpieczeństwa w Raciborzu.

 

– Racibórz jest bezpieczny dzięki wam. Wszystkiego najlepszego – mówił prezydent Mirosław Lenk. 

 

 

Obchody Święta Policji raciborscy policjanci rozpoczęli już w środę, 23 lipca, oddając uroczyście krew. Z kolei następnego dnia odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji w Szkole Policji w Katowicach, podczas których medal  „Za Zasługi dla Policji” odebrał Tadeusz Wojnar, który został mu przyznany decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wręczył mu go Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. mgr Dariusz Biel. Zostało odznaczonych wówczas, poza Tadeuszem Wojnarem, jedenaście osób współpracujących i wspomagających jednostki Policji. Medal „Za Zasługi dla Policji” ustanowiono w 2001 roku. Jest przyznawany za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji. Medal ten przyznaje się również za współpracę polskiej Policji z policjami innych państw.

 

Podczas obchodów Tadeusz Wojnar powiedział – Zawsze czułem się zobowiązany do służenia społeczeństwu. Samorząd jest nieodłącznym elementem dla dobrego funkcjonowania policji. Cieszę się, że poprzez moją osobę został dostrzeżony.  Czuję się jednym z was. To odznaczenie jest dla mnie najważniejsze.

 

 

Podczas obchodów wręczono wyróżnionym policjantom akty nominowania.

 

 

 

Imprezę zakończył pokaz sprzętu i psa. Wszyscy przybyli zostali zaproszeni przez komendanta na grochówkę. 

 

 

/KJ/ 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here