Blaszki ciążące Poczcie Polskiej

0

Od pewnego czasu na terenie całej Polski, w przesyłkach pocztowych można znaleźć blaszkę czy woreczek z piaskiem. Zdezorientowani odbiorcy poczty często nawet nie podejrzewają, że owe dodatki są efektem wojny firm kurierskich z Pocztą Polską.

Poczta Polska na mocy ustaleń Komisji Europejskiej uzyskała monopol na przesyłanie korespondencji do 50 gramów wagi. Poczta jest operatorem narodowym. Monopol PP ma potrwać do 2012 roku. Żeby ominąć to prawo, przedsiębiorstwa i instytucje, które chcą zrezygnować z usług Poczty Polskiej muszą do swoich lekkich przesyłek wkładać tekturki, woreczki z piaskiem lub blaszki, które je dociążają. Jest to sposób na tańsze przesyłki doręczane przez inne firmy kurierskie. Mimo, że przesyłki są cięższe, to i tak koszt ich dostarczenia pozostaje tańszy w porównaniu z cennikiem Poczty Polskiej. Oprócz ceny, którą proponują firmy kurierskie, ważna jest gwarancja, że np. rachunek do abonenta zostanie dostarczony w ciągu 48 godzin. Poczta daje sobie na to 7 dni.

- reklama -

 

 

 

Poczta nie przejmuje się konkurencją twierdząc, że jej nie zagraża. Jej obrót nadal jest bardzo duży. Jednak odwołała się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także podała sprawę do sądu. Poczta przegrała pierwszą instancję, sprawa jest jednak w toku. Urząd Komunikacji Elektornicznej twierdzi, że dołączanie przez firmy przesyłkowe obciążników, nie jest niezgodne z prawem. Tłumaczy, że przesyłka to wszystko co znajduje się w kopercie, w tym też blaszki lub piasek. Jeśli taka koperta waży więcej niż 50 gramów, to nie ma podstaw do oskarżeń o łamanie prawa przez firmy kurierskie.

 

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here