Ks. Konrad Glombik wydaje kronikę parafii św. Mikołaja w Raciborzu

0

Kronika parafii św. Mikołaja w Raciborzu i jej proboszczowie – to książka wydana przez Wydawnictwo Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego z inicjatywy i pod redakcją raciborzanina ks. dr. hab. Konrada Glombika.

Publikacja licząca 450 stron powstała w rekordowym tempie, z okazji jubileuszu 30-lecia pełnienia posługi proboszczowskiej przez ks. radcę Reinholda Porwola w parafii św. Mikołaja oraz jego 75. urodzin i przejścia na emeryturę.

- reklama -

 

W słowie wstępnym ks. abp Alfons Nossol pisze – Przechodzącemu na emeryturę Jubilatowi dziękując za posługę życzę wielu dalszych łask Bożych oraz zasłużonego odpoczynku, a starowiejskim parafianom trwania i wzrostu w wierze ojców, wierności Kościołowi oraz w dawaniu świadectwa chrześcijańskiej dobroci w życiu codziennym na wzór Waszego patrona, św. Mikołaja.

 

W pierwszej części książki zamieszczone jest streszczenie historii parafii i kościoła w języku niemieckim, a następnie w języku polskim. Można poznać zapiski z kroniki i sprawozdań rocznych, które opracowali kolejni proboszczowie tej parafii i osoby świeckie.

 

Część druga przedstawia sylwetki proboszczów od czasów II wojny światowej: ks. prałata Carla Ulitzki, ks. radcę Maklsymiliana Poloczka, ks. Franciszka Wańka oraz ks. radcy Reinholda Porwola.

 

W końcowej części kroniki opublikowane są archiwalne i współczesne zdjęcia proboszczów, świątyni i fragmentów dzielnicy Stara Wieś.

 

Warto dodać, że parafia św. Mikołaja powstała ponad 700 lat temu a obecnie liczy ok. 6 tysięcy mieszkańców i obejmuje terytorialnie dzielnice: Stara Wieś, Proszowiec, Miedonię oraz część miejską do ul. Słowackiego i Placu Wolności.

 

Krystian Niewrzoł

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here