Szpital stara się o status „Szpitala Przyjaznego Dziecku”

Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym raciborskiego szpitala wprowadzane są zasady, dzięki którym będzie można starać się o ten prestiżowy tytuł.

Oddział ginekologiczny prowadzi się diagnostykę i leczenie schorzeń narządów rodnych i chorób nowotworowych. Są to m.in. choroby związane z zaburzeniami miesiączkowymi choroby okresu przekwitania, torbiele, niepłodność.

- reklama -

 

Na  patologii ciąży diagnozuje się i leczy się choroby współistniejące z ciążą czyli cukrzycą, zakażeniem dróg moczowych, niewydolnością szyjki macicy, łożyskiem przodującym, anemią występującą w czasie trwania ciąży i innymi podtrzymującymi ciążę.

 

Oddział dysponuje 47 łóżkami szpitalnymi, usytuowany w doskonałych warunkach infrastruktury na pierwszym piętrze pięciokondygnacyjnego budynku. Odpowiednia ilość, jak i nowoczesne urządzenie jednoosobowych sal porodowych,  2 i 3 osobowych sal poporodowych w systemie rooming-in, co oznacza, że dzieci są w łóżeczkach obok łóżka mamy. Zapewniają one wygodne i bezpieczne poruszanie się matki z dzieckiem. System ten sprzyja wzmocnieniu więzi emocjonalnych między matką a noworodkiem, sprzyja naturalnemu karmieniu piersią. Podczas porodu rodzącej może towarzyszyć osoba bliska (mąż, przyjaciółka, mama).

 

 

Siedmioosobowy zespół lekarzy – specjalistów,  czterdzieści położnych i pielęgniarek zatrudnionych w oddziale zapewnia pacjentkom doskonałą opiekę medyczną. Pacjentkami oddziału zajmują się: ordynator dr n.med. Marian Ciszek, dr n.med. Marceli Klimanek, z-ca ordynatora Marek Kaczor, dr Renata Kowalewska, dr Maria Dyrszka, dr n.med. Marek, Różalski, dr Mariusz Kołodziej, dr n. med. Grażyna Urban i dr n.med. Teresa Olszewska. Pielęgniarką oddziałową jest mgr Irena Kozicka-Antonowicz.

 

 

 Od lewej stoją: dr Marian Ciszek, dr Marceli Klimanek, dr Marek Kaczor, dr Renata Kowalewska, dr Maria Dyrszka, dr Marek Różalski

 

Częścią oddziału jest odcinek neonatologiczny, którego kierownikiem jest dr n. med. Grażyna Urban. Pododdział liczy 16 łóżeczek, a noworodkami zajmuje się 7 pielęgniarek.

 

Oddział jest jednym z nielicznych w Polsce spełniających warunki do narodzin w wodzie. Trakt porodowy jest wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, a także w nowoczesne łóżka porodowe i wannę do porodu w wodzie, natomiast wszystkie sale porodowe są jednocześnie salami rodzinnymi.

 

 

 

Wanna – urządzenie produkcji czesko-amerykańskiej – jest specjalnie wyprofilowana tak, by rodząca mogła dowolnie zmieniać pozycję w czasie porodu. Na oddziale zachowana jest pełna intymność, przestrzegane są zalecenia WHO – Światowej Organizacji Zdrowia.

 

"Narodziny w wodzie" ze specjalną wanną wyprofilowaną posiadającą hydro-masaż, masaż powietrzny, automatyczną dezynfekcję, przestawną poręcz

 

Porody w pozycji wertykalnej (pionowej) przy użyciu drabinki, worka sako, stołeczka czy nowoczesnego łóżka porodowego

 

Personel medyczny oddziału opiekujący się po porodzie matkami i dziećmi aktywnie wspiera karmienie piersią. Nie propaguje sztucznego karmienia. Na oddziale obowiazuje zakaz rozwieszania plakatów na temat sztucznych mieszanek mlecznych, smoczków, butelek i kapturków na brodawki sutkowe. Personel medyczny chce, aby raciborski szpital dostał tytuł “Szpital Przyjazny Dziecku”, w związku z czym na całym oddziale są widoczne plakaty informujące zasady postępowania wobec kobiet w ciąży, kobiet rodzących, kobiet po porodzie i ich dzieci oraz wszystko o karmieniu piersią.

 

Oddział świadczy też dodatkowe usługi. Można pobrać krew pępowinową i przekazać ją do Banku Przechowywania Krwi. Krew pępowinowa pobrana przy narodzinach dziecka posiada więcej komórek macierzystych niż krew dorosłego człowieka. Odpowiednio spreparowana i przechowywana w urządzeniach w ciekłym azocie, nadzorowanych przez system komputerowy, kiedyś może być jedynym sposobem wyleczenia np. białaczki.

 

/wgg/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here