Na 802 raciborskich dzieci tylko 37 nie ma wad postawy

1

W kwietniu na terenie Raciborza przeprowadzono badania wad postawy dzieci sześcioletnich w przedszkolach (rocznik 2001) i klas pierwszych szkół podstawowych (rocznik 2000).

- reklama -

– Od zeszłego roku wspólnie z Urzędem Miasta realizujemy Program Profilaktyki Wad Postawy Dzieci z Raciborza. Badania objęły w tym roku dwa roczniki 2000 i 2001. Na 802 przebadanych dzieci, tylko u 37 nie stwierdzono żadnych wad. Stąd 765 dzieci zostało skierowanych na zajęcia. Dzieci niewymagające specjalistycznych ćwiczeń będą uczęszczały na zajęcia korekcyjne organizowane w placówkach oświatowych. Natomiast około 40 dzieci wymaga ćwiczeń specjalistycznych w związku ze zdiagnozowaniem u nich skoliozy trójpłaszczyznowej. Zajęcia dla tych dzieci odbywają się w MOS dwa razy w tygodniu po 45 min – wyjaśnia Artur Krawiec, koordynator przedsięwzięcia prowadzący zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym. 

 

Z roku na rok jest większa liczba dzieci z wadami postawy. – Związane jest to z charakterem dzisiejszych czasów. Dzieci dużo czasu spędzają przed komputerami, telewizorami – przyznaje Krawiec. Stad ważne jest – co podkreśla – aby rodzice kontrolowali postawę dziecka przynajmniej raz w roku. – Jeżeli zostaną zauważone jakieś niepokojące zmiany, to trzeba skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że ruch nie zawsze jest wskazany. Tak jest na przykład w przypadku skoliozy – dodaje.

 

Nielecznie wad postawy może doprowadzić do poważnych schorzeń, przykładowo do skrzywienia dwułukowego lub trzyłukowego, a w konsekwencji do dysfunkcji w układzie krążenia czy oddychania. 

 

W marcu w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu przeszkolono dwudziestu nauczycieli wychowania fizycznego szkół podstawowych z teoretycznego zakresu prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej. Ponadto w kwietniu i maju uczestniczyli oni w zajęciach w Bielskim Ośrodku Gimnastyki Korekcyjno – Kompensacyjnej.

 

/KJ/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here