Racibórz z duchem czasów; mieszkańcy oburzeni

70

Coraz częściej docierają do nas informacje o powstawaniu kolejnych galerii handlowych. Z pewnością już wkrótce rozpocznie się budowa kolejnej w Raciborzu.

- reklama -

Do 2010 roku – jak czytamy w najnowszym raporcie przygotowanym przez Cushman & Wakefield – ma powstać w Polce ponad 100 galerii handlowych o łącznej powierzchni 2,5 mln mkw za kwotę ponad 10 mld zł. Aż 60 proc. z nich zostanie wybudowanych w miastach liczących poniżej 100 tys. mieszkańców. Będą budowane zarówno w centrach, jak i na obrzeżach miast. Najwięcej ma ich powstać w województwie mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim.

 

W Raciborzu, liczącym około 57 tys. mieszkańców, znajdują się już dwie galerie handlowe przy ul. Mickiewicza i Opawskiej. Do tego markety w Oborze i w samym centrum.

 

Niebawem zostanie sprzedany Plac Długosza. Zdaniem magistratu – powinna tam powstać galeria handlowa. W ogłoszonym przetargu czytamy – Oczekiwanym zagospodarowaniem nieruchomości jest budowa nowoczesnej galerii handlowej.

 

Plac Długosza

 

Mieszkańcy Raciborza – jak wynika z przeprowadzonej przez nas sondy – nie są zadowoleni, że miasto sprzedaje Plac Długosza. Co więcej – są oburzeni, że ma tam powstać galeria.

 

Katarzyna Stania

 

Katarzyna Stania – pierwsza z prawej strony

 

– Sprzedaż Placu Długosza – to jest zły pomysł. Na Placu Długosza zawsze odbywały się fajne imprezy. Niepotrzebna jest nam w Raciborzu kolejna galeria handlowa.

 

Krystyna Foks i Genowefa Czernik

 

Od prawej: Krystyna Foks i Genowefa Czernik 

 

Nam się podoba tak, jak teraz jest na Placu Długosza. Mamy już tyle sklepów w Raciborzu. Nie chcemy kolejnych.

 

Kasprzycka Helena – mieszkanka ulicy Nowej

 

 

– Jestem oburzona faktem sprzedaży Placu Długosza. Są już galerie, puste stoją. Po co kolejna. Niech już jest ten parking. Nie będzie gdzie odpocząć. 

 

Zobacz również Magistrat chce 15 mln zł za Plac Długosza.

 

/KJ/

- reklama -

70 KOMENTARZE

 1. Budowanie centrów handlowych poza ścislym centrum ma ten minus że przenosi życie miasta poza jego historyczne centrum które powoli zaczyna umierać i ulega degradacji. Po co odwiedzać centrum miasta w które niema nic atrakcyjnego do zaoferowania .Chyba że jedyną atrakcją mają być lumpeksy sklepy ze wszystkim po 4 zł itp.

 2. To jakiś żart?Po co kolejna galeria w Raciborzu?Mało ich mamy?
  Jeśli miasto palnuje jakieś zmiany to niech pomyśli o nowych lokalach dla młodych i starszych, w których można wygodnie usiąść,wypić kawkę i porozmawiać.Tak mało mamy tego typu lokali…w obrębie rynku gdzie przewija się sporo ludzi.
  Kolejna galeria to głupota..

 3. A Plaza i Focus to niby są najtańsze w całym Rybniku? Jakaś bzdura!
  Ponadto znając raciborskie realia nawet nie będzie konkurencyjnych cen między galeriami tak, jak między stacjami benzynowymi w Raciborzu. Czepiacie się betonu po komuchach. Kto Wam każe zostawiać tam beton. Można zrobić tam miejsce do imprez z prawdziwego zdarzenia, plac zabaw itd. Najlepiej nic nie robić, sprzedać za gruba kasę i skasować do kieszeni swoją dolę, za odpowiedni przebieg sytuacji…

 4. Centrum miasta ,plac z niego parking teraz jakies galerie. Nie jest to dobry pomysl. Sadzilem ze to nazywa sie komfortem zycia w malym miescie tez bedzie w Raciborzu.. Niestety . Takie miejsce powinno byc miastem dla ludzi domy jak juz kiedys pisalem max 2 pietra parking podziemny . Domy jak to u nas w mniejszych miastach polaczone ze malymi sklepami butikami itp. Duzo zieleni. Ten parking w sroku miasta to tez zaden dobry pomysl . Tylko smrod i halas i zadnych korzysci dla miasta. Tyle ze troche grosza z parkowania. Gdyby to zabudowac bylyby pieniadze i za parkingi , bylyby mieszkania w centrum miasta ( na pewno b. drogie ) bylyby sklepy ( praca + podatki ) i Wygladaloby to na miasto . Ale to moje rozwazania starego czlowieka na temat tego co by moglo byc w miescie w ktorym tegu juz nie ma a bylo . Szkoda. Grützi

 5. Ja myślę ,że w tej „metropolii” lepeij nic nie budować. Po co;-) Przecież jest fantastycznie. Miasto się rozwija , ściąga ludzi , ma propserity , istotnie jest miodzio. Najlepiej nic nie budować i nie remotnować. Może ludziom o niskich aspiracjach urbanistycznych i estetycznych to się podoba , ale nie ludziom , którzy mają dosyć brunego i szarego Racka. Z pseudorynkiem , z gołębiami , z tymi samymi twarzami , z tą samą degrengoladą.
  Macie rację (poniekąd) mówiąc , że glerii nam już nie potrzeba. I tak ludzie jeżdżą do Rybola lub Katosów. Tego się nie pokona , newt stając na głowie. Ale czy myślicie , że np. plac zabaw (jak tu czytam) da jekieś wymierne efekty w tej upadającej, lecz poczciwej mieścinie?!

 6. Nie często zgadzam sie z Joachimem, jednak tu ma rację: takiej wizji oczekują myslący mieszkańcy od włodarzy. Zrobic cos dla ludzi tu mieszkających a nie sprzedac najlepszą ziemię po to by szeroką rzeką odpływał pieniądz za granicę. Duza galeria w centrum to gwóźdź do trumny dla tego biednego miasta. Przeciez – drodzy prezydenci, juz nie pamietacie jak wyrolowali was na kamienioku? albo w Studziennej? gdzie budując hale magazynowe, na pap[ierze mieliscie pseudo gwarancję ze bedą zatrudniali raciborzan. Urzednicy na najwyzszych stanowiskach są ceniutcy, bez wyoraźni, krótkowzroczni i co najwazniejsze: nie słuchają potrzeb ludzi – przykład z rondami, przykład z rowerzystami…

 7. [quote]Czy w Raciborzu jest … urbanista miejski ? Czy może [i],,każdy wuj na swój strój,,[/i] …
  A może jednak najważniejsza jest ,,szybka kasa,, misiu, kasa … a po nas choćby potop ?[/quote]
  ps.: czegoś się jednak doszukałem; jak informuje ,,Informator UM ,, jest ! > Wydział Inwestycji i urebanistyki , który między innymi … /…/ Zlecił opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Rozwój infrastruktury przestrzennej centrum Raciborza na cele gospodarcze, turystyczne i kulturalne poprzez zagospodarowanie Placu Długosza” !!! /…/
  i tę informację pozostawiam bez komentarza oczekując na efekty …

 8. [quote][quote]Czy w Raciborzu jest … urbanista miejski ? Czy może [i],,każdy wuj na swój strój,,[/i] …
  A może jednak najważniejsza jest ,,szybka kasa,, misiu, kasa … a po nas choćby potop ?[/quote]
  ps.: czegoś się jednak doszukałem; jak informuje ,,Informator UM ,, jest ! > Wydział Inwestycji i urebanistyki , który między innymi … /…/ Zlecił opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Rozwój infrastruktury przestrzennej centrum Raciborza na cele gospodarcze, turystyczne i kulturalne poprzez zagospodarowanie Placu Długosza” !!! /…/
  i tę informację pozostawiam bez komentarza oczekując na efekty …[/quote]
  i jeszcze ,,rodzynek,, poptwierdzający powyższe uwagi :
  Bardzo się cieszę, że udało się nam kupić ten teren.
  Myślę, że do miesiąca podejmiemy decyzję, co do jej zagospodarowania –
  mówi Janusz Glinka.

  Działkę wielkości blisko 7 arów przy ulicy Odrzańskiej za kwotę 1,153 mln zł nabyli Janusz Glinka i Roman Matuszewski s.c.

  [img]http://www.raciborz.com.pl/i/00002008_art/10/piotrus20100801_430.jpg[/img]

  Ostateczna
  decyzja, co do tego, co powstanie na terenie przy ul. Odrzańskiej – jak
  twierdzi współwłaściciel terenu Janusz Glinka – jeszcze nie zapadła. –
  Interesuje nas budowa budynku użytecznosci publicznej, a więc
  restauracji, hotelu. Jeszcze dokładnie nie wiemy. { SIC ! – uwaga moja } /…/ – koniec cytatu i
  zapytanie : ,,Jaśnie urzędnicy,, a może by tak [b]NAJPIERW ZAPYTAĆ … CO [/b]? a potem ,,licytować,, ???

 9. RESUME … przed sesją jutrzejszą i … APEL DO RADNYCH / także tych ,,bez…./ . Uchwalać a może jednak ,,uwalać,, będziecie jutro kilka decyzji odnosnie kształtu wielu miejsc w Raciborzu. Może warto ,,przespać się z w/w,, i MYŚLEĆ … po Was ktoś jednak jeszcze w Raciborzu mieszkać będzie …/?/

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here