Racibórz bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa

Już od 17 lat, we wrześniu, w 49 państwach europejskich obchodzone są Europejskie Dni Dziedzictwa.

- reklama -

To niezwykłe święto zainicjowała Rada Europy. Jego celem jest promocja narodowego i regionalnego dziedzictwa kultury jako źródła kultury europejskiej.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa cieszą się coraz większym zainteresowaniem. We wrześniu 2007 w 1300 imprezach kulturalnych – jarmarkach, festynach, występach zespołów regionalnych, degustacjach potraw, wydarzeniach artystycznych, wystawach – wzięło udział w całej Polsce ponad 300 000 osób.

 

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się w dniach 13-14 oraz 20-21 września. Tegoroczny temat –  „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” – zachęca do poszukiwania i odkrywania korzeni kultury polskiej, nawiązuje do idei wielokulturowego społeczeństwa oraz tolerancji dla „obcych”, którą Polska się chlubi od czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ma także skłaniać do refleksji nad tym, jak bardzo emocje związane z miejscem zamieszkania przekładają się na poczucie tożsamości narodowej.

 

Organizatorzy w całym kraju starają się zapewnić wspaniałą, barwną oprawę dla tych przemyśleń. Zapewniają rozmaite możliwości poznawania „ojcowizny” – przed wszystkimi otwierają się gościnnie bramy, drzwi i furtki zamków, pałaców, zabytkowych kamienic, starych fabryk, muzeów, skansenów, parków i prywatnych ogrodów.
Zapraszają na koncerty, wystawy, podróże śladami przodków w czasie i przestrzeni. Zachęcają do interaktywnego zaznajamiania się z rodzimą historią i tradycją. Można będzie również spróbować – lepienia garnków, pieczenia chleba, malowania tkanin i obrazów, władania szablą i wziąć udział w tak wielu innych atrakcjach, że nie sposób ich wymienić.
Zrobią wszystko, abyśmy nie tylko dobrze spędzili czas, ale także poczuli się współwłaścicielami materialnego dorobku polskiej kultury i współodpowiedzialnymi za jego ochronę.

 

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2008 odbędzie się 13 września w Byczynie – pięknym, średniowiecznym miasteczku otoczonym murami obronnymi, słynącym ze współczesnych turniejów rycerskich. Historia Byczyny położonej na skrzyżowaniu historycznych szlaków handlowych, a dziś u zbiegu granic pięciu województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego i opolskiego, oddaje przesłanie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Natomiast burzliwe dzieje Górnego Śląska i losy jego mieszkańców wpisują się w motyw wielokulturowości społeczeństwa polskiego i tym samym nawiązują do – ustanowionego przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski – Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Raciborzu organizowana jest wystawa „Raciborski strój ludowy”. Otwarcie wystawy nastąpi 12 września, o godzinie 17:00 w raciborskim muzeum.

 

oprac./ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here