Śląsk na podbój Saragossy

Promocja wizerunku województwa, jako nowoczesnego regionu europejskiego, atrakcyjnego dla turystów oraz inwestorów, to jedno z ważniejszych założeń Śląskich Dni w Saragossie.

Taki wizerunek Śląska zaprezentują na EXPO artyści i instytucje kultury z najwyższej światowej półki.

- reklama -

Prezentacje na terenach EXPO rozpoczął wieczorny happening studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Różnokolorowe elementy kartonowe, na których każdy  mógł pozostawiać dowolnie dorysowane lub podpisane ślady, układane jeden za drugim, tworzyły kolorowe ścieżki w dostępnej przestrzeni. Interaktywna „Droga” jest inspirowana motywami zaczerpniętym z filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie”, wg powieści Jana Potockiego. Uwaga przechodzących jest skupiona na uczestnictwie w zabawie, której zasady wyznacza film. Dzięki temu jej uczestnicy w naturalny sposób zostaną zachęceni do zapoznania się z tym dziełem filmowym. Happening, który odbył się będzie w centrum miasta, powtarzany będzie także przez kolejne dni.

W piątek, 12 września, w Hotel Hiberius na terenach wystawowych, odbędzie się Konferencja „Śląskie. Pozytywna energia”. W czasie spotkania skierowanego do przedsiębiorców hiszpańskich zaprezentowane zostaną możliwości inwestycyjne naszego regionu. Swoje prezentacje przygotowali przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego oraz Miasto Katowice. Na temat Śląskiego Klastra Wodnego wypowiedzą się przedstawiciele Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Śląskie Dni zakończy sobotni koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyr. Marka Mosia oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA pod dyr. Anny Szostak. Koncert odbędzie się w Mozart Hall, jednej z najlepszych sal koncertowych w Hiszpanii. W ramach wieczoru zatytułowanego „Rękopis znaleziony w Saragossie” – zaplanowano wykonanie „Trzech utworów w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. Przedstawione zostaną także kompozycje Wojciecha Kilara (w tym prapremierowe wykonanie „Veni Creator”) i Roque Bañosa, twórców o niepowtarzalnym dorobku, wielkich magów współczesnej muzyki filmowej. Ten koncert będzie miał więc niezwykły wymiar symboliczny, uświadamiający nam, że kultura to tajemniczy i magiczny rękopis, palimpsest, do którego sięgając odkrywamy wciąż nowe znaczenia i sensy. Wszystkie najważniejsze księgi świata mają za cel otwarcie na dialog, który znosi wszelkie bariery i różnice.

 

Wydarzenia artystyczne przygotowała wojewódzka instytucja kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.

Podczas Śląskich Dni w pawilonie polskim na terenach EXPO przygotowano materiały nt. potencjału gospodarczego i turystycznego Województwa Śląskiego. Prezentowane są także atrakcje turystyczne regionu, potencjał gospodarczy, rozdawane foldery, ulotki i gadżety związane z regionem.

 

/ab/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. hmmm … „śląskie pozytywna energia” to w ramach tej kampani reklamuje sie kilka miast: Rybik, Będzin, Cieszyn, Zabrze, Katowice, słynnymi już „Będzin dobrze”, „Cieszyn się bardzo”, „Grube Rybnik”, „Najciekawsze wice”. O ile pamiętam (nie tak dawno tu na portalu też o tym było) Racibórz nie przyłączył się do tej kampanii a Lenk własną stronę Raciborza obiecał zrobić bo niby fajniejsza ma być (skuteczniejsza i tańsza), dobrze kojarzę czy sie mylę?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here