Zrzucą szczepionki z samolotów

Od 27 września do 15 października trwać będzie jesienna akcja szczepienia lisów. W tym celu na terenie całego województwa śląskiego, z samolotów będzie zrzucana specjalna szczepionka.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów AN-2, startujących z lotniska w Katowicach-Muchowcu. Będą one zrzucać szczepionki z wysokości około 200 metrów, na powierzchnię ponad 10 tys. km kw. Średnio na 1 km kw. rozrzuconych zostanie około 20 kostek – dawek ze szczepionką. Tym samym na terenie województwa śląskiego rozłożonych zostanie 202 tysiące szczepionek.

- reklama -

 

Szczepionka umieszczona jest w małych, brunatnych kostkach o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy zapach ten wyczuwają z odległości około 800 metrów. Szczepionki zostaną rozrzucone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych, np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach. Wojewódzki lekarz weterynarii apeluje do mieszkańców województwa, by nie podnosić szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą już dotkniętej kostki.

 

Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych. Z danych podawanych przez myśliwych wynika, że populacja listów na terenie województwa wzrosła trzykrotnie. W regionie żyje obecnie ponad 7,5 tys. lisów. Akcja rozrzucania szczepionek w województwie śląskim przeprowadzana jest dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią. Środki na tę akcję pochodzą z rezerwy budżetu państwa i są przekazywane na wniosek wojewodów.

 

W wyniku prowadzonej akcji szczepienia lisów obserwuje się poważny spadek wystąpienia wścieklizny wśród zwierząt. Świadczy to o skuteczności szczepienia prowadzonego przez Inspekcję Weterynaryjną województwa śląskiego. W 2002 roku zanotowano 8 przypadków wścieklizny wśród lisów, w 2003 roku – tylko jeden przypadek (który dotyczył kuny), w 2004 roku – dwa przypadki wścieklizny u nietoperzy. W 2005 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt domowych i dzikich, zaś w roku 2006 stwierdzono tylko jeden przypadek wścieklizny u nietoperza, w roku 2007 ponownie nie stwierdzono przypadków wścieklizny, podobnie jak w I półroczu 2008 roku.

 

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here