Zmieniono plan zagospodarowania dla placu Długosza

17 września miejscy radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla placu Długosza.

Podstawowym przeznaczeniem terenu jest zabudowa usługowa, plan dopuszcza jednak także budownictwo mieszkalne. Co istotne, na placu dopuszcza się lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 400 m2.

- reklama -

 

Radny Ludwik Gorczyca apelował w imieniu mieszkańców pobliskich ulic

 

Temat wywował na sesji sporo zamieszania. Radny Ludwik Gorczyca wnioskował o wycofanie uchwały z programu obrad – odwołał się do skargi mieszkańców ulic okalających plac: Piwnej i Nowej, którzy nie zgadzają się, aby w ich sąsiedztwie została wybudowana galeria handlowa. Podpisało się pod nią ponad 120 osób. – Mieszkańcy obawiają się hałasu, a nawet spadku wartości ich mieszkań. Ten moloch przysłoni im okno na świat – przekonywał rajca. – Dlaczego skarga mieszkańców nie jest odnotowana? – dopytywał Gorczyca. Wiceprezydent Wojciech Krzyżek podkreślił, że w trakcie wyłożenia projektu do publicznego wglądu, nikt nie zgłosił do niego uwag.

 

Przeciwny uchwale był także radny opozycyjny Grzegorz Urbas. – Zmiana planu nie jest przemyślana. To marnotrawienie publicznych pieniędzy. Zysk z tej sprzedaży po kilku latach może się okazać dużo mniejszy niż 15 mln zł. Przygotowanie dokumentacji na zmianę zagospodarowania przestrzennego kosztowało ponad 100 tys. zł. Poza tym, pobliska infrastruktura nie jest przygotowana na takie zagospodarowanie – tłumaczy Urbas.

 

Radny podkreślił również, że wybudowanie na placu centrum handlowego spowoduje dysharmonię. – Z jednej strony historia, a z drugiej nowoczesność, najchętniej widziałbym tam zabudowę mieszkaniową z usługami w parterze. Nie wpłynęłoby to na zwiększenie ruchu kołowego – przekonywał Urbas.

 

Na placu Długosza parkuje codziennie – jak podaje Ludwik Gorczyca – do 800 samochodów

 

Ludwik Gorczyca zastanawiał się też nad działającym tam obecnie parkingiem. – Dziennie parkuje tam do 800 samochodów. Gdzie będą parkować, skoro już teraz brakuje miejsc parkigowych w Raciborzu – stwierdził Gorczyca.

 

Prezydent Mirosław Lenk zapewnia, że gmina dopilnuje, aby teren był odpowiednio zagospodarowany

 

Prezydent Mirosław Lenk podkreślił, że plac Długosza jest najlepszym terenem inwestycyjnym Raciborza. – To, co tam powstanie musi być społecznie akceptowalne. Jeżeli ktoś kupi ten teren za 15 mln zł i będzie chciał wybudować tam mieszkania również z funkcją usługową, to nie ma problemu, bo przecież plan to dopuszcza. Ale powiedzmy sobie szczerze, najprawdopodobniej nikt nie kupi tak drogiej nieruchomości pod mieszkania, bo ich potem zwyczajnie nie sprzeda. A my dopilnujemy, żeby teren został zagospodarowany tak, jak my chcemy – zapewnił Lenk.

 

Nabywca działki znany będzie w drugiej połowie listopada.

 

Zobacz również Magistrat chce 15 mln zł za Plac Długosza, Racibórz z duchem czasów; mieszkańcy oburzeni.  

 

/KJ/

- reklama -

39 KOMENTARZE

 1. „To, co tam powstanie musi być społecznie akceptowalne” w związku z tym mam nadzieję że projekt który wygra, nie będzie kolejnym blaszakiem, więc wprost przeciwnie będzie projektem który będzie czerpał także z historycznego aspektu miejsca w którym powstanie, np. nawiązanie do dawnej zabudowy.

 2. Odpowiednio zbudowana galeria może zarówno ładnie komponować się z pozostałymi budynkami, jak i zapewnić więcej miejsc parkingowych niż jest obecnie dostępnych. Mam nadzieję, że właśnie taki obiekt tam powstanie.
  Centrum miasta jest dobrym miejscem na galerię handlową. Obiekty te są dość zwarte, i w przeciwieństwie do „zabudowy mieszkaniowej z usługami w parterze” potrafią zapewnić swoim klientom (i nie tylko im) odpowiednią ilość miejsc parkingowych. Co prawda ostatnio wybudowane „galerie” nie spełniły tego warunku, ale z drugiej strony nazwanie tych budynków galeriami handlowymi to spore semantyczne nadużycie.

 3. Brawo, mam nadzieje, że wybudowana galeria będzie komponować się ze staromiejskim charakterem miejsca. Polecam obejżeć sobie zdjęcia z galerii w Legnicy, albo projekt głogowskiej, Oby coś takiego powstało w Raciborzu, bo drugiej młyńskiej jakoś nie widzę na tym miejscu.

 4. A to dziwne….Okolicznym mieszkańcom przeszkadza raz w roku głośna muzyka na Memoriale, a nie przeszkadza codzienny smród i hałas 800 samochodów? Nieeee….To pan Gorczyca broni swojej budy z komórkami…

 5. Co za bzdura z tym hałasem?! Czy obecnie mieszkańcy odczuwają błogi spokój, jeśli pod oknami mają parking na 800 aut, a ulica należy do najbardziej ruchliwych w mieście? Denerwuje czytanie takiej argumentacji. Jest to mowa sama dla siebie, bez żadnego uzasadnienia. Trzeba to miasto podnieść z marazmu przestrzennego. Dość patrzenia na socurbanistykę!

 6. Moim zdaniem powinna tam być galeria a nie jakieś budy z telefonami i toaleta bo parking jak będzie galeria to będzie i to bezpłatny a nie taki z dziurami jak teraz a to że Pan radny Gorczyca nie chce tam budowy jest normalne chodzi o ta bude z telefonami.

 7. Myślę,ze wywód radnego w imieniu mieszkańców jest zasadny.Tylko nasówa sie kilka pytań :kto chciałby mieszkać przy takim molochu? co sprzeda Lenk jak wyprzeda wszystkie place? Czy nie jest to rzut na taśmę azeby tylko zrealizowac załozenia budzetowe? No i wreszcie czy ten kto to kupi zadba o infrastruktórę o którą obawia się radny Gorczyca???

 8. tym ludzią wszystko przeszkadza, nawet ten koncert raz w roku to olbrzymia tradegia, niestety ale to jest śmieszne. Mieszkają w centrum miasta więc trzeba się liczyć z takimi rzeczami. Co do kolejnego blaszaka to jestem przeciwny, już za dużo tych galerii. Mieszkam również w centrum i ani razu nie byłem jeszcze w galeri Młyńskiej.

 9. do ciekawy: jestem przekonany, że betonowe socialistyczne budy są mniej atrakcyjnym otoczeniem dla galeri niż galeria dla istniejących już klocków z betonu.
  do galernik: jesteś właścicielen galeri, że zniechecasz potencjalnych inwestorów? Ja jestem przekonany, że facet który wywali 15 baniek na pl.Długosza przeznaczy symboliczną kwote na badanie rynku, jak z badania wyjdzie „inwestować” to taką galerie wybuduje. Pytanie jest tylko czy zarobi dużo czy zarobi bardzo dużo czy zarobi masakralnie dużo pieniędzy, których Ty nie jesteś nawet sobie w stanie wyobrazić… Twój umysł ogarnia za mało zer.

 10. a zamknięto jakieś galerie? w Rybniku jest pzreszło 20 i żadnej nie zamkniętoT
  do ciekawy
  molochami można by nazwać ich własne mieszkania.
  To tego typu ludzie co płacą grosze a jeszcze się skarżą że nic się nie robi

 11. Panie Lenk, co to znaczy – „dopilnujemy, żeby teren został zagospodarowany tak, jak my chcemy” ??
  – tzn, a jak [b]”MY”[/b] chcą ? Interesuje mnie jako mieszkańca centrum , czy [b]”MY”[/b] chcą – rybnicką Plazę, czy Focus jakiś? Czy [b]”MY”[/b] chcą blaszak? Czy [b]”MY” [/b]chcą galerię na bazie historycznej zabudowy baszty, murów obronnych i pomnika Nepomucena, czy [b]”MY” [/b]chcą drugą ul.Długą z pasażami i mieszkaniami? Czy [b]”MY” [/b]chcą jak najwięcej kasy bez względu na zabudowę?
  A więc:
  – czy zarobić tylko 10mln, ale powiedzieć co [b]”MY”[/b] chcą i jaki jubileusz obchodziliśmy
  – czy [b]”MY”[/b] chcą 15 mln zł i niech budują tu nawet kosmodrom ?[b]
  [/b]

 12. @Stabrlade – w Rybniku nie ma 20 galerii tylko dwie, reszta to hipermarkety. To taka drobna różnica.
  Natomiast żal mi ciągle takich raciborskich marzycieli którzy chcieliby żeby Racibórz szedł do przodu jak np. Brum, Mirek G., A-F, AXZ i in. bo niestety ale społeczeństwo Raciborza za bardzo zmian nie chce. Wczoraj oglądałem Aktualności które informowały o planach co do pl. Długosza. Pytano przypadkowych mieszkańców – z 5 osób tylko jedna poparła pomysł budowy tam galerii (ale nie chciała pokazać twarzy do kamery, mówiła w trakcie zakupów w kiosku). 4 pozostałe zdecydowanie się sprzeciwiały motywując, że wolą spokój, że szkoda drzew i fontanny… Cały czas mówię, że społeczeństwu Raciborza odpowiada taki błogi spokój i żadnych zmian. U nas w Rybniku jest jednak inna mentalność. Ludzie domagają się wręcz zabudowy pustych miejsc i cieszą się z każdej inwestycji. A tak apropos – słyszeliście, że Elektrownia Rybnik ma być rozbudowana? 500 nowych miejsc pracy za 5 lat i podwojona produkcja prądu 🙂

 13. Arteks nie ciesz, będziesz miał dwukrotne zanieczyszczenie twojego Rybnika 😉
  [i]”społeczeństwu Raciborza odpowiada taki błogi spokój i żadnych zmian” [/i]? Masz rację kolego – rybnik jest inny, ale raciborzanie zostali przyzwyczajeni do błogiego spokoju przez znikomą aktywność miasta. Urzędnicy niechętni są do jakichkolwiek pomysłów na życie miasta. A weż zaporoponuj coś w urzędzie, to z vendety wrócisz do spokojnego mieszkanka i tam Ci będzię najlepiej.
  Knajpki najlepiej pozamykać, bo musi być cisza po 22.00! Jak imprezy miejskie, to najlepiej do 22.oo żeby nie obrazić uczuć sąsiadującego emeryta i straży miejskiej… A im mniej ich, tym spokojniej na Batorego.. Młodzież to w ogóle jakiś nienormalny odłam w tym mieście.. Ludzie się wyciszają naturalnie w Raciborzu. Tu jest spokojnie. Tu ma być spokojnie, bo wyobraz sobie, że znowu jakaś babcia znajdzie prezerwatywę na chodniku !! Radna PISu Lenart, tego nie zdzierży. Wiele lat się pracowało nad przyzwyczajeniami raciborzan i nawet gdy coś zorganizują, to raczej niechętnie z domu wychodzą, bo co to znaczy – wyjść na miasto o 20.oo ?? W Raciborzu???? Kiedy Dom Chleba już zamknięty ??

  Priorytetowo się dbało o spokój, więc są protesty.
  Swiadomość ludzi na szczęście się zmienia… Poczekajmy jeszcze na urząd.

 14. Oglądałam katowickie Wiadomości i się nieźle uśmiałam. Jednym z przeciwników zabudowy jest Pan Gazdek. Przecież ten Pan niczym innym się nie zajmuje jak plotkowaniem czy obserwowaniem aut na parkingu. Natomiast tej pani tak bojowniczo nastawionej proponuję jeszcze bardziej zaciągnąć beret na uszy i wykupić w pobliskim Veritasie wszystkie różańce. Odnośnie wypowiedzi Pana Gorczycy, to ja mogę tyle rzec, iż nie wyobrażam sobie, by prywatna działalność gospodarcza tego Pana miała zablokować budowę ciekawego obiektu w mieście, gdzie wielu młodych może wreszcie znajdzie ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, zamiast siedzieć wieczorami pod klatkami czy na osiedlowych podwórkach.

 15. hm, jakoś poinformowanie o wyłożeniu planu było ciche – dużo bardziej ciche niż informacja o tym, że plan zosta ł już zmieniony… czy to kolejne celowe działanie, żeby uniknąć ewentualnych protestów?? Informacja podana TYLKO na BIPie i na tablicy ogłoszeń UM??
  Zabudowa powyżej 400mkw – ale czy plan wprowadza maksymalną powierzchnię obiektów?? a może zafundujecie kolejną „BILLĘ” przed oknami?? może coś większego?? w końcu 3000 mkw to również powyżej 400 mkw! ze dwa takie klocki się zmieszczą na działce o powierzchni prawie 1 ha…
  W innym artykule umieszczonym „na portalu” jest napisane: „[i]Teren w całości ma być przeznaczony pod funkcję usługową, w zakresie której dopuszcza się lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m2.[/i] ” Czyli funkcja mieszkaniowa była od razu wykluczana?? Dodatkowo oczekiwanym zagospodarowaniem jest „nowoczesna galeria” – żeby nie była tak „nowoczesna” z zewnątrz… jednocześnie należałoby zwrócić uwagę, czy nie jest to wskazanie na pewną spółdzielnię, która jest również „nowoczesna” wraz z jej prezesem… może w takim sensie galeria ma być „nowoczesna”?
  Po tym, jak władza marnując pieniądze raciborzan wybudowała hipermarket kaufland nie dziwi mnie, że mieszkańcy boją się jakichkolwiek inwestycji. Należałoby zapytać władzy ile kosztowało:wyremontowanie urzędu pracy (w jego starej siedzibie), wyremontowanie nowej siedziby UP, przeprowadzka UP i zrównanie starego budynku UP z ziemią, bo o te koszty należy pomniejszyć zysk ze sprzedaży działki… czy zarobiliśmy więc tak dużo?? Zarobili chyba wyłącznie właściciele działek (stara dość kontrowersyjna sprawa)
  Panie Prezydencie i Szanowna Rado – ja Wam już nie ufam!! Nie ufają Wam również moi znajomi i rodzina! Nie ufaję Wam osoby, z którymi rozmawiam o Was! Jestem jak najbardziej za rozwojem mojego miasta, ale boję się tego, co tam wymyślicie, zwłaszcza, że nie macie spójnej koncepcji rozwoju miasta!

 16. do brum
  lenart, lenart hmm. nie chodziło ci czasem o pani Lenartowicz. Problem z tym że ona jest z platformy jeśli by to coś zmieniło
  do oklamany
  jeszcze tego brakowało by nam kolejne bloki budowano, i kto by wnich mieszkał?? ktoś kto lubi stać w korkach w centrum, wątpie jakoś młyńska czy srebna mi nie przypomina billi czy kauflandu. A poza tym takie są przepisy. w planie zagospodarowania przestrzennego nie można czegoś takiego wykonać
  Ps. 90% Polaków nie ufa nikomu pza rodziną i to tą najbliższą

 17. A niby jak to było z tym wyłożeniem projektu planu ????? Formalnie – BAJA, cacy, lux, szkiełko, malina, cymesik. Tylko co z FAKTAMI i tzw. SKUTECZNOŚCIĄ prawną wyłożenia ??? Tak to se można uchwalać i przeproawdziać założenie parku jurajskiego na 2-gim piętrze Urzeu Miata . WSTYD, że ktokolwiek ma czelność powoływać się na tzw. „procedurę wyłożenia” w takim wykonaniu !!. Czy wiadomo urzędnikom po co się taką procedurę wszczyna ? Chyba nie po to aby się jej zakończeniem zasłaniać ? WSTYD ….

 18. ona, wez nie rob z siebie kretynki. co Ty sobie myslisz, ze wies jest gorsza niz miasto? Ty w tym momencie zachwujesz sie jak wiesniara. Na wsi zawsze est lepsza organziacja pracy i wieksza zgodnosc, niz w miecsie. szczegolnie w naszym Raciborzu. Rac. jest wieksza wsia pod wzgledem mentalym niz bienkowice czy tworkow. czasem prosci ludzie sa bardziej wartosciowi, bo maja w sobie pokore!

 19. Czyli jesteś przeciwny zabudowie o charakterze mieszkaniowej… a może brałłeś udział w dyskusji na temat basenu i charakteru rekreacyjnego tej działki?? A może tereny obok Billi również oprotestujesz?? Przecież tam mają budować mieszkania, bo podobno są bardzo potrzebne! Czy może tylko pitolisz dla samego pitolenia – jak nasza rada – bez jakiejkolwiek wizji… A co do zaufania, to jeśli już jakiś urzędnik typu prezydent czy wice lub radny się wypowiada, to oczekuję, że to jest jego zdanie i że go nie zmieni bez jakiegokolwiek powodu…. to chyba naturalna kolej rzeczy, że odpowiada się za swoje słowa… że odpowiada się za to, co sie obiecuje…

 20. Radni pokroju Frączka kolejny raz udowadniają, że bardziej przedkładają własny biznes niż dobro całego miasta. Wcześniej przerabiało się to z samym Frączkiem i jego Oficyną a teraz wyskakuje Gorczyca i jego kurnik z komórkami. Jak historia uczy tacu ludzie są potem częstymi klientami inwestycji, które zwalczali.

 21. Więc wybudujmy autostradę przez środek miasta! a jeśli jakiś mieszkaniec miasta, który był przeciwny budowie będzie nią jezdził, to podniesie się raban! Albo każdy kto głosował na kogoś innego niż zwycięzcę wyborów prezydenckich, niech wyjedzie z miasta! a każdy, kto będzie przeciwny budowie wielkiego wysypiska śmieci niech nie wyrzuca śmieci!! Bo to taka sama logika…

 22. 15 Milionow za taki Plac.?? Ten plac jest wg mnie wart ca 60 Mil. Ale Euro !!!! Nie jakies sklepiki ale zabudowa ma x 2 pietra troche na stylowo do tego garaze podziemne a parking w srodku miasta ? Byl ale go zabrukowali ! To samo od UM w kierunku rynku !! Kto to wymyslil mial niedobrze poukladane pod sufitem. Grützi

 23. Tak Joachimie z całą pewnoscią plac ten jest wart o wiele więcej no moze nie 60 ml.ale co najmniej 25 ml.zwłaszcza ze raz tylko zostanie sprzedany,więc nalezałoby sprzedać go dobrze .Z tym,ze plotka miejska niesie wiesc,ze plac ten juz sprzedano a proforma przetargu musi być zachowana,zeby maluczcy nie krzyczeli.Dlatego tak bardzo Prezydentowi zalezało jak najszybciej zmienic plan zagospodarowania przestrzennego i studium.A nawiasem mówiąc to opozycyjni radni mieli rację,poniewaz plan był wyłozony ale do 400 m,nikt nie mówił,ze ustawa się zmieni i dopusci do 2000,a moze chodzi o Racibórz 2000? dobre pytanie-kto odpowie?

 24. Dla mnie ten plac zaczyna sie pod murem kosciola a konczy nie na Baszcie a nawet dalej w parku. i jezeli wezmie sie pod uwage wszystkie te aspekta lacznie z podatkami ktore wplyna do kasy miasta raz z tytulu dzerzawy a dwa z tylulu czynszu i to powiedzmy na 60 -70 lat mozna sobie wyorazic ta sume. ale mysle ze sprawa juz zostala tzw szemraniowo zalatwiona .I jak sie to mowi po ptokach. Grützi

 25. Ale się egzaltujecie. I co z tego , że ten plac jest wg niektórych aż tak atrakcyjny i tak bezcenny. Kupcie go!
  Na razie ten „plac” wygląda jak po 3 dni po wojnie, albo i gorzej. Ani jednego metra poziomego placu. Syf, stagnacja i szare płyty i postpeerelowskie bloki dookoła. Na dodatek brudne od lat.
  Nawet jeśli ktokolwiek to „cudo” kupi i niezależnie od tego za jaką kasę – czy myślicie , że to aż tak zmieni Racek?!

 26. Panie Prezydencie 🙁
  Przez Lenka za chwile nie zobacze juz nieba z mojego okna. Jestem mieszkanka ulicy Piwnej, czyli mieszkam w bezposrednim sasiedztwie placu Dlugosza i nigdy mi nie przeszkadzaly organizowane imprezy na Dlugosza, szkoda ze tak bardzo nasz Prezydent wzial sobie do serca narzekania kilku zgorzknialych i cierpiacych na nadmiar czasu mieszkancow Piwnej. Po co mi kolejna Galeria, swiecaca pustkami-patrz Galeria Mlynska. Jestem osoba pracujaca i zawsze sie cieszylam ze tuz pod moim oknem mialy miejsce festyny, koncerty znanych osob, itd, Szkoda ze przez manie sprzedazy wszystkiego co popadnie w jaka to manie wpadl nasz prezydent ze swoimi zostane pozbawiona widoku nieba z mojego okna, bo to niebo przesloni mi mur galerii-molocha. Niczego Lenk nie zaslynal w Raciborzu poza wyprzedaza za grosze,
  ups…. zapomnialam, jest jednak cos :…. fontanna!!!

 27. Towarzysze WSi ,traktorzyści ,nauczyciele wf i inni lenkliwi co sprzedacie w Raciborzu ,kiedy juz sprzedacie wszystko i bedziecie kontrolowali wszystkich i wszystko? W ostatnich 12 latach dzięki waszej pseudoprzedsiębierczosci wyjechało z Raciborza 15 tyś ludzi nie 15 ludzi ale piętnascie tysięcy.A Wy podajecie ze bezrobocie ciągle spada.Okłamujecie nie tylko mieszkańców ale sami siebie.To jakiś niefart dla Raciborzan ,ze tacy ja Wy przyjechali tutaj aby dokonać dzieła wyludnienia Raciborza.Towarzysze WSi Traktorzysci nauczyciele i lenkliwi zawróccie ze żle obranej myśli i drogi macie jeszcze czas zastanówcie się ,zbierzcie sztab i dokonajcie korekt myślowych,a moze historia wam wybaczy niewiedzę,brak talentu,huligaństwo gospodarcze,twórczośc niegodziwą mieszkańca tego tak zacnego grodu,grodu który jest starszy od Krakowa Towarzysze WSi apeluję zmieńcie swoje myślenie…

 28. Towaszyszu Raciborzanin1 ( nie- nauczycielu wf , nie -traktorzysto , nie- lenkliwy ) – co wynika z faktu , że Racek jest starszy od Krakowa?! Co to Ci załatwia?
  Co alternatywnego proponujesz prócz zachwytu nad (zaniedbaną) historią Ratibora?! Co zrobiłeś/aś dla uwydatnienia aż tak potężnej historii tego miasteczka?
  A czy istnieją inne aspekty życia prócz tzw. local patriot power i historii? A może gdyby tu była tylko historia nie uciekłoby 15 tys, a 50 tys.?

 29. Skarga mieszkańców Piwnej i Nowej ?!?! W innych miastach ludzie mieszkają przy torach tramwajowych i 4 pasach ruchu, jak ktoś chce miec spokój to niech się wyprowadzi z centrum .

 30. Panie Prezydencie! Zamiast się pozbywać wszystkiego co jest w Raciborzu niech się pan zajmnie przedewszystkim drogami w naszym mieście! Miasta do okła się rozwijają i stają się co raz fajnejsze a Racibórz zatrzymał się na PRL-u! Byliśmy najpiękniejszym miastem na śląsku a dziś jesteśmy na szarym końcu i mało kto wie gdzie ono wogóle leży. To chyba o czymś świadczy!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here