Dziedzictwo Crala Mainki w Obserwatorium w Raciborzu

20 września odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy pierwszej rejestracji sejsmicznej. Impreza odbyła się w auli Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu.

Jak mówiła Ludwika Wojtak, założycielka Stowarzyszenia Skala Na Rzecz Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu – Mamy dziś jubileusz istnienia obserwatorium, które założył prof. Carl Mainka. Szczególnie miło nam powitać jego córkę – Johannę Mainkę.

- reklama -

 

 

 

 

Johanna z niemałym wzruszeniem przedstawiła historię swojej walki o prace ojca. Wspominała swoją wizytę w roku 1945 w obserwatorium, dokumenty znalezione w wannie i troskę o dorobek Carla Mainki.

 

– Jestem zaskoczona, że dziedzictwo taty jest w tak dobrym stanie. Naprawdę nie spodziewałam się, że obserwatorium w Raciborzu wygląda tak dobrze.

 

Prezydent miasta Racibórz w swoim krótkim przemówieniu wyraził szacunek dla pracowników obserwatorium, choć przyznał, że za bardzo się " na tych sprawach sejsmologów nie zna". Złożony został też symboliczny podarunek na ręce Johanny.

 

 

 

 

Nie obyło się też bez wykładów mgr Jana Kalabinskiego i mgr inż. Wojciecha Wojtaka. Goście mieli okazję poznać historię życia Carla Mainki, funkcjonowania obserwatorium i postępów w dziedzinie sejsmologii. Odbyła się prezentacja Stowarzyszenia Skala Na Rzecz Obserwatorium Geofizycznego.

 

 

 
 

 

 

W raciborskim obserwatorium rejestruje się wstrząsy sejsmiczne z całego świata. Wybudował je Konrad Wachsmann – budowniczy, konstruktor, wizjoner – znany na całym świecie m. in. z przygotowania projektu domu Alberta Eisteina pod Berlinem.

 

/ab/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. [b] CARLA CARLA[/b] a nie Crala . Ludzie jak juz piszecie napiszcie to po ludzku . Wstyd tylko . Wychodzi ze nie potraficie odmieniac po polsku bo po niemiecku byloby Carl Mainka nazwisk ani imion sie nie odmienia dodaje sie tylko male s np Carl´s Mainka Erbe ……. albo Carl Mainka´s ………

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here