Dożynkowe dziękczynienie za plony rolne na Starej Wsi

Parafia św. Mikołaja uroczyście obchodziła dziękczynienie za tegoroczne plony.

Parafia św. Mikołaja w Raciborzu obejmuje terytorialnie dzielnicę Stara Wieś, Proszowiec, Miedonię i część Śródmieścia. Obliczono, iż mieszka tam ok. 6,5 tyś osób.

- reklama -

 

 

Miedonia od lat posiada swoją kaplicę w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjnym. Mieszkańcy dzielnicy razem z ks. Hubertem Czernia – dyrektorem ośrodka zorganizowali własne, dożynkowe dziękczynienie.

 

 

Zarówno na Starej Wsi i Proszowcu blisko połowa mieszkańców to ogrodnicy i rolnicy. Uprawia się tam przede wszystkim jarzyny oraz warzywa. Jest to tradycja kontynuowana z dziada pradziada, chociaż wielu młodych dorabia jeszcze na utrzymanie w Niemczech i Holandii.

 

 

Ale słowa starej piosenki: ”świeć miesiączku świeć, bo ty wiesz komu, starowiejscy szałociorze jadą do domu” pozostają  nadal aktualne. Dlatego tak uroczysta i barwna oprawa niedzielnej sumy dziękczynnej za tegoroczne plony. Orszak dożynkowy wokół kościoła prowadziła orkiestra dęta ze Studziennej.

 

 

Druhny w strojach śląskich: Monika Cycon, Agnieszka Korczok, Monika Tomulka i Katarzyna Brachman niosły koronę dożynkową wykonaną przez gospodynię Panią Warzecha. Starościna dożynkowego orszaku Irmgarda Moskwa oraz starosta Konrad Cycon – przodujący ogrodnicy z Proszowca nieśli duży bochen chleba oraz tacę z owocami – symbole tegorocznych plonów, które u progu kościoła przekazali proboszczowi ks. Piotrowi Adamów, prosząc go jednocześnie o odprawienie Eucharystii dziękczynnej. Orszak i otoczenie ołtarza upiększyły dzieci ubrane w kolorowe stroje ludowe. W prezbiterium piękną wystawę tegorocznych płodów rolnych przygotowała wraz z członkami rodziny Stefania Hildebrand. Podczas uroczystej mszy św. celebrowanej przez ks. proboszcza kościół zapełniony był do ostatniego miejsca. Na zakończenie uroczystości przed świątynią koncertowała jeszcze orkiestra dęta.

 

 

/KN/
Fot. Dorota  Galli

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here